2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af aftale om anskaffelse af en varmecentral for fjernvarmeforsyning til Grimstrup, Endrup og Vejrup
Beschreibung: Cobra Varme A.M.B.A ("Ordregiver") er stiftet med det formål at konvertere varmeforsyningen i Grimstrup, Endrup og Vejrup fra individuel forsyning til mere miljøvenlig, fremtidssikret og energiøkonomisk fjernvarme. Dette projekt og udbud omfatter således en komplet varmecentral for produktion af fjernvarme bestående af følgende hovedelementer: a) Komplet bygning på 20 x 15m inkl. el, lys, vand, ventilation og varme m.m. b) Varmepumpe med en ydelse på ca. 2MWVarme baseret på overskudsvarme fra Cobra-transformerstation og udeluft samt naturlige kølemidler. c) Elkedel med en ydelse på 5MWVarme. d) Tilhørende elforsyning, tavler og elinstallationer samt styring (SRO). e) Tilhørende anlægs– og maskininstallationer i form af pumpeanlæg, vekselerer, rør og ventiler, anlæg for vandbehandling og kemi m.m. f) WC og bad. g) Adgangsveje, parkeringspladser, terrænregulering, kloakering/spildevandshåndtering og vandforsyning. Projektet udbydes som hovedentreprise.
Interne Kennung: 408216
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som udbud med forhandling, hvilket indebærer, at kun prækvalificerede tilbudsgivere har ret til at afgive tilbud. Udbuddet gennemføres i henhold til følgende proces: 1) Prækvalifikation: Ansøgere uploader ansøgning, jf. udbudsbetingelsernes afsnit 3, og Ordregiver udvælger de ansøgere, der inviteres til at afgive tilbud. 2) Indledende tilbud: De inviterede tilbudsgivere uploader indledende tilbud, jf. udbudsbetingelsernes afsnit 4. 3) Forhandlinger: Ordregiver gennemfører forhandlinger jf. udbudsbetingelsernes afsnit 4.4, med de tilbudsgivere, der har uploadet indledende tilbud. Ordregiver påtænker at gennemføre én forhandlingsrunde. 4) Eventuelt reviderede tilbud og yderligere forhandlinger: På Ordregivers opfordring kan der gennemføres flere forhandlingsrunder. 5) Endelige tilbud: Tilbudsgiverne uploader endelige tilbud. 6) Evaluering og tildeling: Ordregiver evaluerer de endelige tilbud, jf. udbudsbetingelsernes afsnit 5, og tildeler aftalen til det økonomisk mest fordelagtige tilbud. Efter afholdelse af standstill-periode forventer Ordregiver at indgå aftale med den vindende tilbudsgiver.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45251250 Bau von Fernheizzentralen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42511110 Wärmepumpen, 42515000 Fernwärmekessel, 45000000 Bauarbeiten, 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45210000 Bauleistungen im Hochbau, 45211310 Bau von Badezimmern, 45223300 Bau von Parkplätzen, 45232142 Bau von Wärmeübertragungsanlagen, 45232410 Kanalisationsarbeiten, 45251200 Bau von Heizzentralen, 45300000 Bauinstallationsarbeiten, 45310000 Installation von elektrischen Leitungen
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Kontrakten indeholder en option på en 10-årig serviceaftale. Den angivne kontraktvarighed på 12 år er således inklusiv optionen.