See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Genforsikring af en del af Region Nordjyllands tjenestemænd
Beschreibung: Region Nordjylland har til hensigt at genforsikre en del af regionens tjenestemænd, forventeligt inden udgangen af 2025. Dækningsgrad og indskud fastlægges umiddelbart inden tegning. Alle pensionstyper, som regionen er forpligtet til at yde til tjenestemænd og tidligere tjenestemænd i henhold til pensionsregulativ for tjenestemænd ansat i regionerne, forventes dækket. Størrelsen af indskuddet beregnes på et specificeret antal tjenestemandspensionister samt de oplyste pensionsudbetalinger, på det af Sampension anmeldte beregningsgrundlag til Finanstilsynet. Omkostninger udgør brutto 7 % af indskuddet. Nettoomkostningerne udgør 2 %. Forskellen (5 % af indskuddet) tilbageføres til regionens bonuskonto.
Interne Kennung: 1-31-78-68-24
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66700000 Rückversicherungen
5. Los
Los: LOT-0000