2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af design af wayfinding-elementer og friluftsfaciliteter til Hærvejen
Beschreibung: Ordregiver ønsker at indgå kontrakt om levering af design af wayfinding-elementer og friluftsfaciliteter, der skal skabe en stærk visuel fortælling og sammenhængskraft langs Hærvejens 638 km og cykelrutens 454 km. Nærværende udbud omfatter følgende delelementer: • Design af og koncept for Hærvejens wayfinding i form af skilte til af-mærkning, henvisning med mere • Design af og koncept for faciliteter som shelter, multtoilet, læskur, salgsbod, siddepladser med mere • Design af og koncept for formidlingselementer, der skal bidrage til den gode oplevelse på Hærvejen • Opstilling af lejrpladser, der skal fungere som udstilling for de designede elementer For alle elementer gælder, at designet skal matche den grafiske identitet, hvorfor samarbejdet mellem leverandørerne af det digitale spor og den fysiske wayfinding (samt i mindre grad de analoge kort) er vigtig. Gensidig orientering samt afsøgning og udvikling af hvilke indsatser, der kan skabe en oplevelse for brugerne og genkendelse mellem det digitale og fysiske univers er en forudsætning for løsning af opgaven. Udbuddets omfang er yderligere beskrevet i udbudsmaterialets Bilag D_Leverancebeskrivelse. Der er en fast budgetramme på kr. 3.800.000 ekskl. moms for hele den ud-budte kontrakt, som yderligere er opdelt i delbudgetter, som delleverancerne under kontrakten ikke må overskride. Tilbud der for hver delleverance, er dyrere end delbudgettet for delleverancen, vil således blive erklæret ukonditionsmæssige (uantagelige). Læs nærmere herom i udbudsmaterialets Bilag C_Udbudsbetingelser, pkt. 2.2 Ordregiver forbeholder sig ret til at træffe tildelingsbeslutning på grundlag af de indledende tilbud. Ordregiver har i henhold til udbudslovens § 49, stk. 2, vurderet, om kontrakten kan opdeles i delkontrakter, men har vurderet, at det er mest hensigtsmæssigt af både praktiske og økonomiske årsager at samle kontraktens opgaver til udførelse af én leverandør.
Interne Kennung: 199259
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79000000 Dienstleistungen für Unternehmen: Recht, Marketing, Consulting, Einstellungen, Druck und Sicherheit
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79415200 Entwurfsberatung, 79933000 Entwurfsunterstützungsdienste
5. Los
Los: LOT-0000