772713-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Udbud af totalrådgivning til kystbeskyttelsesprojektet Nordkystens Fremtid
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af totalrådgivning til kystbeskyttelsesprojektet Nordkystens Fremtid
BeschreibungUdbud med forhandling
Interne Kennung606536
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et udbud med forhandling, som består af en prækvalifikations-, tilbuds- og forhandlingsfase. I prækvalifikationsfasen udvælges 3 til 5 ansøgere på baggrund af fastsatte udvælgelseskriterier. Efter modtagelse af de indledende tilbud afholder Bygherre individuelle forhandlingsmøder med de prækvalificerede tilbudsgivere. Forhandlingerne gennemføres i overensstemmelse med ligebehandlingsprincippet, og alle tilbudsgivere får tildelt den samme tid til forhandlinger med Bygherre. Efter forhandlingerne kan Bygherre udsende et revideret udbudsmateriale med henblik på et yderligere indledende eller endeligt tilbud. Tilbudsgivere vil på samme tid blive informeret herom med opfordring til at afgive indledende eller endeligt tilbud. Bygherre forbeholder sig ret til at tildele aftalen på grundlag af det indledende tilbud. Forhandlingsforløbet er nærmere beskrevet i udbudsbetingelserne.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71240000 Dienstleistungen von Architektur- und Ingenieurbüros sowie planungsbezogene Leistungen, 71247000 Beaufsichtigung der Bauarbeiten, 71242000 Entwurf und Gestaltung, Kostenschätzung, 71248000 Projektaufsicht und Dokumentation, 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau, 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung
5. Los
LosLOT-0000
BeschreibungGribskov Kommune, Halsnæs Kommune og Helsingør Kommune udbyder kontrakt vedr. totalrådgivning til det fælleskommunale kystbeskyttelsesprojekt Nordkystens Fremtid. Projektet varetages til dagligt af Sekretariatet for Nordkystens Fremtid, bestående af repræsentanter fra hver af de tre kommuner. ---------- Opgaven vedr. totalrådgivning omfatter: •Udarbejdelse af udbudsprojekt for strandfodringen •Udarbejdelse af udbudsprojekt for udløbsledninger og vandløb •Udarbejdelse af udbudsprojekt for stenrev •Markedsdialog med relevante entreprenører forud for udbud •Udbud i hovedentreprise som et EU-udbud af de førnævnte udbudsprojekter (Alle projekter indgår i ét udbud) •Byggeledelse, fagtilsyn og projektopfølgning under udførelsen •Aflevering, 1-års gennemgang og 5-års gennemgang. ---------- Opgaven vedr. totalrådgivning udbydes idet Bygherres option på udarbejdelse af udbudsprojekt i tidligere indgået rådgiveraftale, som følge af tidsmæssig og opgavemæssig forskydning, ikke længere vurderes at være overensstemmende med Nordkystens Fremtids behov. Der er således truffet beslutning om, ikke at udnytte denne option, hvorfor udbuds- og udførelsesprojekt udbydes i nærværende udbud. ----------Udbuddet gennemføres som et udbud med forhandling efter udbudslovens §§ 61-66. Det er Bygherres vurdering, at der er behov for en fleksibel procedure, idet der tidligere kun er udbudt få af denne type af opgaver. Det er således vigtigt, at proceduren kan rumme aftalens karakter og kompleksitet, og kan gøre det muligt for de bydende gennem forhandling at afklare og kvalificere deres forståelse af opgaven. ----------Udbuddet er ikke opdelt i delkontakter, idet Bygherre konkret har vurderet, at det ikke er den økonomisk eller kommercielt bedste løsning eller anbefalelsesværdigt, set ud fra et markedsmæssigt hensyn, at adskille og opdele opgaven i delkontrakter. Det er således afgørende for projektet og dets fremdrift, herunder også de økonomiske og projektmæssige rammer, at der sker en sammenhængende koordinering og rådgivning på tværs af projektets faser og involverede parter. ----------Der indgås én samlet kontrakt på vegne af de tre kommuner, som vil blive administreret af Sekretariatet for Nordkystens Fremtid. Kontrakten er baseret på ABR 18 og Ydelsesbeskrivelse for anlæg 2019.