2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kontrakt om Havmiljøvogterkampagnen
Beschreibung: Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse (FMI) udbyder en 6-årige kontrakt vedrørende kommunikations- og markedsføringsydelser for Søværnets Havmiljøvogterkampagne. Havmiljøvogterkampagnen har eksisteret siden 2006, og indsatsen har til formål at bekæmpe af affald i havet og langs kysten. Indsatsen ledes af Søværnskommandoen, der har ansvar for farvandsovervågning, søredning, sikkerhed og havmiljø i hele Danmark. Kampagnen frivillige ”havmiljøvogtere” gør en vigtig præventiv indsats, men lige så vigtig er naturligvis deres årvågenhed, hvis skaden er sket. Det er gratis at blive havmiljøvogter, og som havmiljøvogter gør man en stor forskel ved b.la. at samle affald op i havet og langs kysterne. Kontrakten omfatter særligt ydelser i form af forskellige kommunikations- og markedsføringstiltag relateret til Havmiljøvogterkampagnen. Herunder vil der være behov for rådgivning og (videre) udvikling og eksekvering af målrettede markedsføringstiltag, indkøb, produktion og forsendelser af forskellige produkter og artikler. Der er herunder behov for, at Leverandøren kan opbevare forskellige produkter og artikler, som Leverandøren løbende skal sende til havmiljøvogtere og udleveringssteder. Leverandøren skal derfor have adgang til lagerplads til dette formål året rundt. Ydelserne omfatter også drift og udvikling af visse IT-relaterede ydelser, herunder havvogterkampagnens hjemmeside, medlemsdatabase og apps. Kontrakten vil blive indgået af FMI, men ydelserne beskrevet i kontrakten og denne bekendtgørelse skal leveres til Søværnskommandoen, som leder kampagnen. Køberen har ret til at købe tilsvarende tjenesteydelser fra andre leverandører.
Vorherige Bekanntmachung: 339203-2025
Vorherige Bekanntmachung: 585571-2025
Interne Kennung: 4034782
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Tilbudsgiver skal som en del af sit tilbud indgive det fælles europæiske udbudsdokument (ESPD). Det bemærkes, at tilbudsgiver kan basere sig på andre enheders formåen (f.eks. et moder- eller søsterselskab eller en underleverandør), uanset den juridiske karakter af relationen mellem tilbudsgiveren og de(n) enhed/enheder, som tilbudsgiveren baserer sig på. I så fald skal tilbudsgiver sikre sig, at et ESPD fra de(n) enhed(er), som tilbudsgiver baserer sig på, fremsendes sammen med tilbudsgivers eget ESPD. Denne/disse enhed(er)s ESPD skal indeholde tilsvarende oplysninger. En tilbudsgiver må kun afgive ét tilbud. Tilbudsgiver, og eventuelt deltagerne i en sammenslutning af enheder og/eller støttende enheder, skal anvende ESPD, jf. udbudslovens § 148, som foreløbig dokumentation for, at deltagerne ikke er omfattet af de i udbudslovens §§ 135 og 136 anførte udelukkelsesgrunde eller udelukkelsesgrundene anført i udbudslovens § 137, stk. 1 nr. 2 , og at tilbudsgiver opfylder de fastsatte krav til egnethed. Det er ikke nødvendigt for tilbudsgiver at underskrive sit ESPD-dokument. Såfremt tilbudsgiver er en sammenslutning (konsortier), skal de deltagere, der ikke indgiver tilbuddet, underskrive deres ESPD-dokument. Eventuelle støttende enheder skal også underskrive ESPD. Såfremt en tilbudsgiver baserer sig på andre enheders kapacitet, skal denne på opfordring afgive støtteerklæringer eller anden dokumentation, der godtgør, at denne kan disponere over den nødvendige økonomiske og finansielle kapacitet og/eller tekniske og faglige kapacitet, og at den pågældende enhed er juridisk forpligtet over for tilbudsgiver. I mangel af en sådan dokumentation kan FMI ikke tage sådan(ne) enheds/enheders økonomiske og finansielle kapacitet og/eller tekniske og faglige kapacitet i betragtning. FMI har udarbejdet en skabelon (tilgængelig i det elektroniske udbudssystem), der kan anvendes som erklæring for denne juridiske forpligtelse.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79340000 Werbe- und Marketingdienstleistungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 48220000 Internet- und Intranet-Softwarepaket, 48610000 Datenbanksysteme, 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung, 72300000 Datendienste, 72400000 Internetdienste, 72420000 Internet-Entwicklung, 79342000 Marketing, 79413000 Marketing-Beratung
5. Los
Los: LOT-0000