See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Zakup subskrypcji wraz ze wsparciem producenta oprogramowania Plexos
Beschreibung: 1. Okres świadczenia usług: Subskrypcje oraz wsparcie producenta oprogramowania udzielone będą przez okres od 11.02.2025 roku do 10.02.2029 roku. 2. Przedmiot usług: Pakiet subskrypcji licencji systemu Plexos dla modułu Power Systems wraz z wbudowanymi solverami Gurobi i CPlex, licencja serwera Connect oraz wsparcie producenta.
Vorherige Bekanntmachung: 750141-2024
Interne Kennung: 2024/WNP-0394-POZDL-GR
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Zgodnie z art. 16 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo Energetyczne (Dz.U.2024.266) oraz zgodnie z art. 32 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o rynku mocy (Dz.U.2023.2131) Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. (PSE S.A.), jako spółka pełniąca funkcje Operatora Systemu Przesyłowego (OSP), jest zobowiązana m. in. do: 1. sporządzania planu rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną; 2. wykonania prognozy dotyczącej stanu bezpieczeństwa dostarczania energii elektrycznej; 3. przeprowadzenia oceny ekonomicznej miksu energetycznego i jego wpływu na kształtowanie się cen energii elektrycznej (parametryzacja rynku mocy). PSE S.A. zostały wyznaczone operatorem systemu przesyłowego elektroenergetycznego na okres od 2 lipca 2014r. do 31 grudnia 2030r. na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z dnia 16 czerwca 2014r. znak DRE-47103(7)/2013/2014/4988/Z Do wykonania ww. zadań wykorzystywane jest oprogramowanie Plexos. Producentem i jedynym subskrybentem tego oprogramowania uprawnionym do świadczenia usług wsparcia przy jego eksploatacji jest australijska firma Energy Exemplar PTY. Na rynku europejskim jedynym przedstawicielem i dystrybutorem oprogramowania jest Firma Energy Exemplar (Europe) Ltd. z siedzibą w Londynie. Oprogramowanie ma możliwość doboru kierunków rozwoju zarówno źródeł wytwórczych, jak i elementów sieciowych w oparciu o kryteria techniczno-ekonomiczne. Funkcjonalność ta jest dostępna jedynie w oprogramowaniu Plexos i pozwala na obiektywizację kierunków rozwoju systemu elektroenergetycznego oraz optymalizację kosztów rozwojowych. Dzięki analizom techniczno-ekonomicznym wykonywanym za pomocą tego oprogramowania identyfikowane, wartościowane i rankingowane są opcje rozwojowe o wielomilionowej wartości. W ten sposób optymalizowane są koszty portfela inwestycji, skupiając się tylko na tych inwestycjach, które dają wymierną korzyść dla systemu elektroenergetycznego. Tego rodzaju możliwości są szczególnie istotne w warunkach wykorzystania przez PSE oprogramowania Plexos, dzięki którym pełni on rolę narzędzia strategicznego dla budowy i aktualizacji wieloletniego planu rozwoju sieci przesyłowej oraz stanowi wypełnienie obowiązku PSE wynikającego z art. 16 ustawy Prawo energetyczne (Pe). Ponadto, w ramach funkcjonujących w Spółce PSE procesów biznesowych oprogramowanie Plexos wykorzystywane jest również w analizach długoterminowej oceny wystarczalności pokrycia zapotrzebowania, stanowiących wymóg ustawy Pe. Oprogramowanie umożliwia przeprowadzenie oceny ekonomicznej miksu energetycznego i jego wpływu na kształtowanie się cen energii elektrycznej. Za pomocą oprogramowania Plexos wykonywana jest parametryzacja rynku mocy zgodnie z wymogiem określonym w art. 32 ustawy o rynku mocy. Realizacja niniejszego zamówienia jest tym samym niezbędna dla rozwoju krajowego rynku energii elektrycznej i zapewnienia Spółce PSE wywiązania się z nałożonych na nią obowiązków ustawowych. Konieczność świadczenia usług objętych umową, będącą przedmiotem niniejszego Zawiadomienia, wynika z: 1. przyczyn technicznych o obiektywnym charakterze, tj. z charakteru Wykonawcy, a w szczególności wymagań w zakresie zapewnienia ciągłości, efektywności i niezwłoczności, a nadto - mając w szczególności na względzie wyżej opisane przyczyny oraz posiadaną przez Wykonawcę unikalną wiedzę i doświadczenie, niezbędne dla realizacji usług z zachowaniem ciągłości przyjętych rozwiązań i efektywności (wskazać należy, że z tego oprogramowania korzystają również inni europejscy operatorzy); 2. związanych z ochroną praw wyłącznych wynikających z odrębnych przepisów, tj. jedynym oprogramowaniem dostępnym na rynku umożliwiającym wywiązanie się przez Spółkę PSE z obowiązków nałożonych na nią przepisami prawa powszechnie obowiązującego jest oprogramowanie Plexos (jak wskazano powyżej – oprogramowanie to posiada unikatową funkcjonalność, która nie jest dostępna w żadnym innym produkcie funkcjonującym w chwili obecnej na rynku); jego właścicielem i producentem jest australijska firma Energy Exemplar PTY (z zastrzeżeniem że na rynku europejskim jedynym przedstawicielem i dystrybutorem tego oprogramowania jest Energy Exemplar (Europe) Ltd. z siedzibą w Londynie) 3. braku rozsądnego rozwiązania alternatywnego lub rozwiązania zastępczego w zakresie oraz sposobie wywiązania się z obowiązków ustawowych nałożonych na Spółkę PSE, a brak konkurencji nie jest wynikiem celowego zawężania parametrów zamówienia. Uwzględniając powyższe okoliczności, jedynym oprogramowaniem mogącym zapewnić realizację przez Spółkę PSE w chwili obecnej zadań ustawowych jest Plexos. Powyższe uwarunkowania potwierdzają, że przesłanka, o której mowa art. 388 pkt 1 w związku z art. 214 ust. 1 pkt 1) lit. b ustawy PZP jest spełniona. Z tego względu, Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. podjęła decyzję o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na subskrypcję licencji oprogramowania Plexos wraz ze wsparciem producenta (Energy Exemplar Europe Ltd.) w okresie od 11.02.2025 r. do 10.02.2029 r..