See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Direkte tildeling af fagentrepriser til Stoholm Fjernvarmeværk A.M.B.A. (Rørleverance)
Beschreibung: Stoholm Fjernvarmeværk A.M.B.A (herefter benævnt ”Ordregiver”) indgik en totalentreprisekontrakt med Aktive Energi Anlæg A/S (591945-2024) vedrørende levering, etablering samt færdigprojektering af akkumuleringstank samt elkedel til Bygherres fjernevarmeanlæg. Den 24. juli 2025 blev Totalentreprenøren taget under konkursbehandling. Ordregiver ønsker med nærværende bekendtgørelse at meddele, at Ordregiver agter at tildele kontraktens tilbageværende udførelse direkte til relevante fagentreprenører og/eller leverandører uden fornyet udbud ved indgåelse af delkontrakter, som opfylder oprindelig totalentreprisekontraktsvilkår jf. udbudslovens § 182, stk. 1, litra 2.
Vorherige Bekanntmachung: 727532-2025
Interne Kennung: 593456
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45251250 Bau von Fernheizzentralen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 44163120 Fernheizungsleitungen
5. Los
Los: LOT-0000