See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af kontrakt om levering af data vedrørende erhvervsejendomme
Beschreibung: Efter den seneste finanskrise, har det Europæiske Risikoråd (ESRB) påpeget behovet for, at der udvikles indikatorer for erhvervsejendomsmarkedet, som et vigtigt led i forebyggelsen af fremtidige finansielle kriser. Der findes i dag i mange lande, herunder Danmark, kun i begrænset omfang indikatorer for erhvervsejendomme. Opgaven består i levering af data vedrørende erhvervsejendomme og består af følgende delopgaver: - Tilrettelæggelse og etablering af indsamling af de data som kunden har efterspurgt - Kontakt til ejerne af de omfattede erhvervsejendomme - Indhentning af data fra de omfattede erhvervsejendomme - Kvalitetssikring af data, inden data leveres til kunden - Dokumentation af data i form af notat om forudsætninger knyttet til Data, som er nødvendig for en korrekt forståelse og læsning af data, samt en oversigt over indholdet i de leverede data (metadata). Leverandøren skal som en integreret del af opgaven deltage i møder med Kunden efter behov.
Interne Kennung: 1997115
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 70000000 Immobiliendienste
5. Los
Los: LOT-0000