See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud med forhandling af Ny park i Nordhavn
Beschreibung: Opgaven omfatter totalrådgivning i forbindelse med projektering af en Ny park i Nordhavn. Parken, som har et samlet areal på ca. 30 ha, skal etableres på et areal i Ydre Nordhavn, som hidtil har været benyttet som mellemdeponi for overskudsjord fra bygge- og anlægsprojekter i hovedstadsområdet. Når deponiet om få år er afviklet, skal Ny park i Nordhavn udvikles som et attraktivt udflugtsmål og mødested for alle københavnere. Parken skal give muligheder for naturoplevelser, fordybelse, slentreture og sanselighed. Men også for fællesskaber, vandaktivitet, leg, idræt og andre friluftsaktiviteter: Et nyt fælles frirum og en helt ny type park med vild natur i Nordhavn, hvor københavnerne kan mødes i naturen, på og i vandet og under åben himmel hele året rundt.Opgaven består af to delopgaver:Delopgave 1 omfatter projektering af et ’Basisparken’, som skal kunne realiseres inden for en anlægsramme på 70 mio. kr. Delopgave 1 er finansieret.Delopgave 2, som udgør en option, og som omfatter projektering af yderligere anlæg op til en stipuleret samlet økonomisk ramme på op til 245 mio. kr., som er ud over finansieringen af basisparken (’Tillægsparken’). Se nærmere i afsnit 1.3 nedenfor.Rådgiverydelser omfatter projektering af parken, herunder videreudvikling og bearbejdning af konkurrenceforslaget, som indgår i tilbudsbesvarelsen, til et projekt, som lever op til de målsætninger for parken, som følger af den politiske beslutning, som ligger til grund for udbuddet, og som kan realiseres inden for projektets økonomiske rammer.Opgaven udbydes efter udbudsloven som et udbud med forhandling, hvor der i tilbudsfasen indgår en arkitektkonkurrence. Det indebærer, at der i forbindelse med det indledende tilbud skal udarbejdes et konkurrenceforslag, som efterfølgende danner grundlag for udarbejdelse af et dispositionsforslag, projektforslag og et udbudsprojekt, som bliver grundlag for et udbud af anlægsentreprisen.Formålet med at lade udarbejdelsen af et konkurrenceforslag indgå i tilbudsfasen er dels at få flere øjne på mulige løsninger, dels at lade kvaliteten af tilbudsgivers forslag til disponering og udvikling af parken indgå i grundlaget for udpegning af totalrådgiveren.Konkurrenceforslaget vil blive bedømt af et bedømmelsesudvalg, som omfatter repræsentanter fra Københavns Kommune, By & Havn samt fagdommere – bistået af rådgivere og et advisory board bestående af udpegede fageksperter (se i øvrigt afsnit 4.2.2).Konkurrenceforslaget skal ifm. afleveringen præsenteres for bedømmelsesudvalget og projektets advisory board (se nærmere om aflevering og præsentation i afsnit 4.2.2)De udbudte rådgiverydelser omfatter projekteringsledelse, myndighedskoordinering, ledningskoordinering, projektering af dispositionsforslag, projektforslag, udbudsprojekt samt efterfølgende projektopfølgning, fagtilsyn og byggeledelse.
Vorherige Bekanntmachung: 584736-2024
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71210000 Beratungsdienste von Architekten, 71220000 Architekturentwurf, 71230000 Organisation von einem Architektenwettbewerb, 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71320000 Planungsleistungen im Bauwesen, 71421000 Landschaftsgärtnerische Gestaltung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Udbud med forhandling af Ny Park i Nordhavn
Beschreibung: Opgaven omfatter totalrådgivning i forbindelse med projektering af en Ny park i Nordhavn. Parken, som har et samlet areal på ca. 30 ha, skal etableres på et areal i Ydre Nordhavn, som hidtil har været benyttet som mellemdeponi for overskudsjord fra bygge- og anlægsprojekter i hovedstadsområdet. Når deponiet om få år er afviklet, skal Ny park i Nordhavn udvikles som et attraktivt udflugtsmål og mødested for alle københavnere. Parken skal give muligheder for naturoplevelser, fordybelse, slentreture og sanselighed. Men også for fællesskaber, vandaktivitet, leg, idræt og andre friluftsaktiviteter: Et nyt fælles frirum og en helt ny type park med vild natur i Nordhavn, hvor københavnerne kan mødes i naturen, på og i vandet og under åben himmel hele året rundt.Opgaven består af to delopgaver:Delopgave 1 omfatter projektering af et ’Basisparken’, som skal kunne realiseres inden for en anlægsramme på 70 mio. kr. Delopgave 1 er finansieret.Delopgave 2, som udgør en option, og som omfatter projektering af yderligere anlæg op til en stipuleret samlet økonomisk ramme på op til 245 mio. kr., som er ud over finansieringen af basisparken (’Tillægsparken’). Se nærmere i afsnit 1.3 nedenfor.Rådgiverydelser omfatter projektering af parken, herunder videreudvikling og bearbejdning af konkurrenceforslaget, som indgår i tilbudsbesvarelsen, til et projekt, som lever op til de målsætninger for parken, som følger af den politiske beslutning, som ligger til grund for udbuddet, og som kan realiseres inden for projektets økonomiske rammer.Opgaven udbydes efter udbudsloven som et udbud med forhandling, hvor der i tilbudsfasen indgår en arkitektkonkurrence. Det indebærer, at der i forbindelse med det indledende tilbud skal udarbejdes et konkurrenceforslag, som efterfølgende danner grundlag for udarbejdelse af et dispositionsforslag, projektforslag og et udbudsprojekt, som bliver grundlag for et udbud af anlægsentreprisen.Formålet med at lade udarbejdelsen af et konkurrenceforslag indgå i tilbudsfasen er dels at få flere øjne på mulige løsninger, dels at lade kvaliteten af tilbudsgivers forslag til disponering og udvikling af parken indgå i grundlaget for udpegning af totalrådgiveren.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71400000 Stadtplanung und Landschaftsgestaltung