775469-2025 - Ergebnis
Dänemark – Bau von Fernheizzentralen – Direkte tildeling af fagentrepriser til Stoholm Fjernvarmeværk A.M.B.A.
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelDirekte tildeling af fagentrepriser til Stoholm Fjernvarmeværk A.M.B.A.
BeschreibungStoholm Fjernvarmeværk A.M.B.A (herefter benævnt ”Ordregiver”) indgik en totalentreprisekontrakt med Aktive Energi Anlæg A/S (591945-2024) vedrørende levering, etablering samt færdigprojektering af akkumuleringstank samt elkedel til Bygherres fjernevarmeanlæg. Den 24. juli 2025 blev Totalentreprenøren taget under konkursbehandling. Ordregiver ønsker med nærværende bekendtgørelse at meddele, at Ordregiver agter at tildele kontraktens tilbageværende udførelse direkte til relevante fagentreprenører og/eller leverandører uden fornyet udbud ved indgåelse af delkontrakter, som opfylder oprindelig totalentreprisekontraktsvilkår jf. udbudslovens § 182, stk. 1, litra 2.
Vorherige Bekanntmachung717365-2025
Interne Kennung593452
VerfahrensartVerhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Zusätzliche Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45251250 Bau von Fernheizzentralen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71530000 Beratung im Bauwesen, 71521000 Baustellenüberwachung, 71541000 Projektmanagement im Bauwesen
5. Los
LosLOT-0000