776090-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Elektrische Maschinen, Geräte, Ausstattung und Verbrauchsartikel; Beleuchtung – Udbud af levering og montering af landstrømsanlæg
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af levering og montering af landstrømsanlæg
BeschreibungKontrakten omfatter levering og montering af et Landstrømsanlæg samt efterfølgende teknisk oplæring deri. Landstrømsanlægget skal forsyne containerskibe med landstøm fra en containerløsning indeholdende OPS. Tilbudsgiver skal tilslutte OPS til forsyningskablet, der er trukket fra TreFor transformerstation. Forsyningskablet er typen: 3x1x185/35 mm2 X-VOLT®Nordic/TSLF CU 6/10 (12) kV. Fra OPS skal Tilbudsgiver trække kabler ud til 2 tilslutningspunkter ved henholdsvis Kaj 18 og Kaj 19, hvor der skal laves 2 stik ved hvert tilslutningspunkt, hvorfra strømmen leveres til skibene. Tilbudsgiver skal levere og trække kablerne gennem de af FH udlagt trækrør samt multiduct. Tilbudsgiver skal for enden af kablerne levere og montere 2 stik (Local Connection Point LCP) ved tilslutningspunktet på Kaj 18 og 2 stik (Local Connection Point LCP) ved tilslutningspunktet på Kaj 19, hvorfra strøm leveres til skibene. Tilbudsgiver skal forestå indhentelse af byggetilladelse til Landstrømsanlægget samt eventuelle andre nødvendige myndighedsgodkendelser. Leverancen omfatter efterfølgende teknisk oplæring i Landstrømsanlægget.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensNærværende udbud er et offentligt udbudt i henhold til forsyningsvirksomhedsdirektivet (Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/25/EU) som implementeret ved bekendtgørelse nr. 1078 af 29. juni 2022 om fremgangsmåderne ved indgåelse af kontrakter inden for vand- og energiforsyning, transport og posttjenester.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 31000000 Elektrische Maschinen, Geräte, Ausstattung und Verbrauchsartikel; Beleuchtung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 31174000 Versorgungstransformatoren, 31200000 Elektrizitätsverteilungs- und -schalteinrichtungen, 31320000 Stromverteilerkabel, 31341000 Kabeltrommeln, isoliert, 31682000 Bedarf für die Stromversorgung, 31682210 Messgeräte und Steuer- und Überwachungsanlagen, 34931000 Hafenausrüstung, 44321000 Kabel, 44613000 Großcontainer, 51111300 Installation von Transformatoren, 51112100 Installation von Elektrizitätsverteilungseinrichtungen
5. Los
LosLOT-0000
Menge1 Stück