2. Verfahren
Verfahren
Titel: „Udzielenie i obsługa kredytu długoterminowego na finansowanie planowanego deficytu budżetu w roku 2025 w wysokości: 3.000.000,00 zł”.
Beschreibung: Przedmiotem zamówienia są następujące usługi: Udzielenie i obsługa kredytu długoterminowego na finansowanie planowanego deficytu budżetu w roku 2025 w wysokości: 3.000.000,00 zł.
Interne Kennung: ZP.271.1.NIEOGR.4.2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Zgodnie z art. 138 ust. 2 ustawy pzp, zamawiający może wyznaczyć termin składania ofert krótszych niż termin określony w ust. 1, nie krótszy niż 15 dni, w następujących przypadkach: 1) opublikowania wstępnego ogłoszenia informacyjnego, o którym mowa w art. 89, o ile zawierało ono wszystkie informacje wymagane dla ogłoszenia o zamówieniu, w zakresie, w jakim były one dostępne w chwili publikacji wstępnego ogłoszenia informacyjnego, które zostało przekazane do publikacji Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej lub zamieszczone na stronie internetowej zamawiającego na co najmniej 35 dni i nie więcej niż 12 miesięcy przed dniem przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej; 2) jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione. W świetle powyższych przepisów Zamawiający zdecydował się zastosować art. 138 ust. 2 pkt 2) w niniejszym postępowaniu i skrócił termin składania ofert, uwzględniając okres od dnia przekazania ogłoszenia Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej do dnia faktycznej publikacji ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert wynika z konieczności zaciągnięcia kredytu długoterminowego na pokrycie planowanego deficytu budżetu Gminy Rajcza ma rok 2025, w celu zachowania płynności finansowej gminy. Nadmienić należy budżet gminy jest planowany na rok kalendarzowy, zatem do całkowitej realizacji pozostało tyko 2 miesiące kalendarzowe. Planowany deficyt budżetu Gminy Rajcza wynika z konieczności realizacji inwestycji gminnych, na które gmina częściowo otrzymała środki finansowe w formie dotacji celowych w ramach edycji Polski Ład 2024 oraz realizacji projektów z udziałem środków finansowych Unii Europejskiej oraz Budżetu Państwa. W celu zakończenia będących w realizacji inwestycji niezbędne jest zapewnienie finansowego udziału własnego gminy. Celem inwestycji jest utworzenie infrastruktury niekomercyjnej, zaspakajającej potrzeby mieszkańców. Skrócenie terminu składania ofert wynika głównie z braku możliwości ogłoszenia postępowania we wcześniejszym terminie, z uwagi na oczekiwanie na otrzymanie pozytywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach w sprawie możliwości spłaty kredytu. Za możliwością zastosowania przepisu art. 138 ust. 2 pkt 2) ustawy pzp w niniejszym postępowaniu przemawia również charakter przedmiotu zamówienia, skrócenie terminu składania ofert obiektywnie nie wpłynie na możliwość prawidłowego ich przygotowania przez Wykonawców i nie ograniczy dostępu do udziału w postępowaniu. Zachowana zostaje więc reguła proporcjonalności, zgodnie z którą wszelkie działania podmiotu zamawiającego w ramach procedury o udzielanie zamówienia publicznego winny respektować cele tego postępowania przy zastosowaniu adekwatnych środków zmierzających do uzyskania zamierzonych wyników tego postępowania, a więc wyboru najkorzystniejszej oferty z poszanowaniem zasad uczciwej konkurencji, przejrzystości oraz równego traktowania wykonawców.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66113000 Kreditgewährung
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: 1. Przedmiotem zamówienia są następujące usługi: Udzielenie i obsługa kredytu długoterminowego na finansowanie planowanego deficytu budżetu w roku 2025 w wysokości: 3.000.000,00 zł. 2. Spłata kredytu będzie następować kwartalnie z dochodów własnych budżetu Gminy Rajcza, poczynając od 31.03.2026 r. do 30.06.2037 r., z karencją w spłacie rat kredytu w latach 2030 i 2031 z uwzględnieniem w planach budżetowych w latach 2026-2037 obejmujących spłatę. 3. Dostępność kredytu w 1 transzy: • 3.000,000,00 zł – data uruchomienia w dniu podpisania umowy z kredytodawcą 4. Postawienie środków na pisemne zapotrzebowanie Zamawiającego o uruchomienie transzy, poprzez przelew na wskazany rachunek bankowy Zamawiającego. 5. Rodzaj waluty kredytu – kredyt złotówkowy. 6. Kredyt będzie pobierany od dnia podpisania umowy. 7. Okres spłaty: od 31.03.2026 do 30.06.2037 r – zgodnie z harmonogramem spłaty rat stanowiącym załącznik nr 6 do SWZ. 8. Spłata kredytu: kredyt zostanie spłacony w 38 ratach według harmonogramu spłaty rat kredytu (załącznik nr 6 do SWZ). 9. Terminy spłaty rat do ostatniego dnia danego miesiąca kwartału wg harmonogramu (załącznik nr 6 do SWZ). 10. W przypadku, gdy termin spłaty kredytu upływa w dniu ustawowo wolnym od pracy lub niebędącym dniem roboczym, tj. dniem przypadającym od poniedziałku do piątku, w którym Bank prowadzi działalność, to spłata nastąpi w ostatnim dniu roboczym przed terminem spłaty kredytu. 11. Terminy spłaty odsetek: kwartalne do ostatniego dnia miesiąca kwartału. 12. Spłata odsetek następować będzie bez okresu karencji. W przypadku, gdy termin spłaty kredytu lub odsetek przypadnie w dzień wolny od pracy, to Zamawiający ureguluje wymaganą ratę ostatniego dnia roboczego danego miesiąca. 13. Zabezpieczenie kredytu weksel in. blanco wraz z deklaracją wekslową. 14. W umowie kredytowej oprocentowanie kredytu będzie liczone w oparciu o stawkę WIBOR dla depozytów 3-miesięcznych liczoną jako średnia notowań z miesiąca poprzedzającego miesiąc obrachunkowy powiększoną o stałą w okresie kredytowania marżę banku. 15. Zamawiający zastrzega sobie prawo przedterminowej spłaty kredytu. 16. Odsetki od kredytu będą naliczane od aktualnego zaangażowania kredytowego. 17. Kapitalizacja odsetek jest niedopuszczalna. 18. Kredyt nie może być obciążony innymi opłatami niż wymienione w formularzu ofertowym. 19. Zamawiający udostępni następujące dokumenty: a) Harmonogram spłaty rat kredytu (załącznik nr 6 do SWZ); b) Uchwała nr XXV/152/2025 Rady Gminy z dnia 30 października 2025 w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego na finansowanie planowanego deficytu budżetu w roku 2025. (załącznik nr 7 do SWZ); 20. Kwota wykorzystanego kredytu jest oprocentowana w stosunku rocznym, według zmiennej stopy procentowej. Stopa procentowa równa jest wysokości stawki referencyjnej, powiększonej o marżę banku. 21. Marża banku jest stała w umownym okresie kredytowania. 22. Do obliczenia kwoty odsetek przyjmuje się rzeczywistą liczbę dni w każdym miesiącu w stosunku do rzeczywistej liczby dni w roku (365/365 oraz 366/366 w roku przestępnym). 23. Zamawiający nie złoży oświadczenia o poddaniu się egzekucji w trybie art.777 §1 punkt. 5 k.p.c. 24. Kredyt nie może być obciążony innymi opłatami niż wymienione w SWZ. 25. Na rachunkach Zamawiającego w bankach nie ciążą zajęcia egzekucyjne. 26. W razie zaistnienia istotnej zmiany okoliczności powodującej, że wykonanie umowy nie leży w interesie publicznym, czego nie można było przewidzieć w chwili zawarcia umowy, lub dalsze wykonywanie umowy może zagrozić istotnemu interesowi bezpieczeństwa państwa lub bezpieczeństwu publicznemu, Zamawiający może odstąpić od umowy w terminie 30 dni od dnia powzięcia wiadomości o tych okolicznościach. 27. Zamawiający może odstąpić od umowy, jeżeli zachodzi co najmniej jedna z następujących okoliczności: a) dokonano zmiany umowy z naruszeniem art. 454 i art. 455 ustawy Pzp, b) wykonawca w chwili zawarcia umowy podlegał wykluczeniu na podstawie art. 108 ustawy Pzp, c) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, w ramach procedury przewidzianej w art. 258 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, że Rzeczpospolita Polska uchybiła zobowiązaniom, które ciążą na niej na mocy Traktatów, dyrektywy 2014/24/UE, dyrektywy 2014/25/UE i dyrektywy 2009/81/WE, z uwagi na to, że zamawiający udzielił zamówienia z naruszeniem prawa Unii Europejskiej. 28. W sprawach nieuregulowanych umową zastosowanie mają przepisy Kodeksu Cywilnego, ustawy Prawo zamówień publicznych, ustawy o ochronie danych osobowych oraz ustawy Prawo bankowe. Ewentualne spory mogące wyniknąć na tle realizacji niniejszej umowy strony poddają pod rozstrzygnięcie sądów polskich właściwych dla siedziby Zamawiającego. 29. Dokumentacja postępowania w szczególności SWZ i oferta Wykonawcy traktowane są jako integralna część umowy. 30. Jedyną dopuszczalną przez Zamawiającego walutą rozliczeń jest złoty polski (PLN). 31. Zamawiający oświadcza, że nie posiada zaległości wobec ZUS i US oraz wszystkie zobowiązania wobec zawartych umów są regulowane na bieżąco. 32. Zamawiający nie dopuszcza wykonania przez wykonawcę części przedmiotu zamówienia przy udziale podwykonawców.