2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud på miljøanalyser for Klintholm I/S
Beschreibung: Udbuddet vedrører en kontrakt om udførelse af regelmæssig prøvetagning, analyse og datalevering af resultater fra drænvandsbrønde, perkolatbrønde, indløbs- og udløbstanke samt boringer. Jf. Ordregivers miljøgodkendelses. På nuværende tidspunkt skal der forventeligt udtages 216 prøver pr. år. Analyseprogrammet består årligt af i alt 4 runder. 3 af runderne er rutinerunder med et sæt krav og én af runderne er et udvidet analyseprogram. Prøvetagning skal som udgangspunkt ske i månederne februar, maj, august og november. Spildevandsprøver skal dog tages 12 gange om året. Ordregiver annullerer udbuddet, da Ordregiver er blevet bekendt med, at beskrivelserne i udbudsmaterialet er utilstrækkelige i forhold til den ønskede ydelse.
Vorherige Bekanntmachung: 763065-2025
Interne Kennung: 605647
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71900000 Labordienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90711300 Analyse von Umweltindikatoren in anderen Bereichen als dem Bausektor
5. Los
Los: LOT-0000
Beschreibung: Udbuddet vedrører en kontrakt om udførelse af regelmæssig prøvetagning, analyse og datalevering af resultater fra drænvandsbrønde, perkolatbrønde, indløbs- og udløbstanke samt boringer. Jf. Ordregivers miljøgodkendelses. På nuværende tidspunkt skal der forventeligt udtages 216 prøver pr. år. Analyseprogrammet består årligt af i alt 4 runder. 3 af runderne er rutinerunder med et sæt krav og én af runderne er et udvidet analyseprogram. Prøvetagning skal som udgangspunkt ske i månederne februar, maj, august og november. Spildevandsprøver skal dog tages 12 gange om året.
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Kontrakten kan herefter forlænges i 2x1 år såfremt begge parter ønsker det.