778810-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Rechnungslegung und -prüfung – EU-udbud af kontrakt vedrørende levering af revisionsydelser til Halsnæs Kommune
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelEU-udbud af kontrakt vedrørende levering af revisionsydelser til Halsnæs Kommune
BeschreibungUdbuddet vedrører følgende revisionsydelser, samt revisionsnære rådgivningsydelser i forbindelse hermed: Lovpligtig revision i henhold til kommunestyrelseslovens § 42. Revisorerklæringer ud over den lovpligtige revision. Tilsyn med almene boligselskabers regnskaber. For nærmere beskrivelse af det udbudte henvises der til kontrakten, inklusiv bilag. Ordregiver har valgt ikke at udbyde særskilte delaftaler med baggrund i økonomiske og administrative hensyn. Ordregiver har konkret vurderet, at det ikke er den bedste løsning, at adskille og opdele revisionsopgaven i særskilte delaftaler, idet en samlet kontrakt sikrer en helhedsorienteret tilgang og bedre koordinering af revisionsindsatsen. Det er dermed udelukkende muligt for tilbudsgiver at afgive ét samlet tilbud.
Interne Kennung608360
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud, jf. udbudslovens afsnit II, hvilket indebærer, at enhver har ret til at afgive tilbud.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79210000 Rechnungslegung und -prüfung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79212100 Buchprüfung, 79212200 Interne Betriebsrevision, 79212000 Betriebsprüfung, 79212500 Buchhaltungsprüfung, 79212300 Pflichtbetriebsrevision
5. Los
LosLOT-0000
BeschreibungUdbuddet vedrører følgende revisionsydelser, samt revisionsnære rådgivningsydelser i forbindelse hermed: Lovpligtig revision i henhold til kommunestyrelseslovens § 42. Revisorerklæringer ud over den lovpligtige revision. Tilsyn med almene boligselskabers regnskaber. For en nærmere beskrivelse af det udbudte henvises til udbudsmaterialets dokumenter: • Udbudsbekendtgørelsen. • Nærværende udbudsbetingelser, inklusiv følgende skemaer: o Udbudssystemets online version af ESPD. o Skema A – Tro- og loveerklæring vedr. udelukkelse af russiske bydende. • Kontrakt, inklusiv følgende bilag: o Bilag 1 – Kravspecifikation. o Bilag 2 – Tilbudsliste. o Bilag 3 - Kvalitative besvarelser. o Bilag 4 – Underleverandøroversigt. o Bilag 5 – Støtteerklæring. o Bilag 6 – Konsortieerklæring. Ordregiver vil, i forbindelse med aftaleindgåelse, anvende Kontrakt med tilhørende bilag. Skemaer og bilag, der skal udfyldes og uploades af tilbudsgiver i forbindelse med afgivelse af tilbud, udfyldes i overensstemmelse med den vejledende tekst og instrukserne i disse udbudsbetingelser, skemaerne og bilagene. Ordregiver har valgt ikke at udbyde særskilte delaftaler med baggrund i økonomiske og administrative hensyn. Ordregiver har konkret vurderet, at det ikke er den bedste løsning, at adskille og opdele revisionsopgaven i særskilte delaftaler, idet en samlet kontrakt sikrer en helhedsorienteret tilgang og bedre koordinering af revisionsindsatsen. Det er dermed udelukkende muligt for tilbudsgiver at afgive ét samlet tilbud.