2. Verfahren
Verfahren
Titel: Byggemodningsentreprise - Udvidelsen af Kalundborg Central Renseanlæg (KCR)
Beschreibung: Kalundborg Central Renseanlæg skal udvides som en konsekvens af, at industrien i Kalundborg i de kommende år forøger sin tilledning. Udvidelsen skal ske på et areal, der grænser op til det eksisterende renseanlæg. På dette område er der i øjeblikket jordvolde og spor efter de tidligere anvendelser af dette areal, som bl.a. var en BMX-bane med tilhørende klubfaciliteter etc. Området skal byggemodnes, så der senere kan opføres nye bygninger og forskellige tekniske installationer på området.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt EU-udbud efter Udbudslovens Afsnit II. Udbudsformen betyder, at processen – i hovedtræk – indeholder nedenstående aktiviteter. 1.Ordregiver offentliggør udbuddet som foreskrevet på www.udbuddet.dk ("udbudsplatformen") 2.Tilbudsgiverne uploader deres tilbud på udbudsportalen indenfor den angivne tidsfrist 3.Efter tilbudsfristens udløb vurderer Ordregiver, om de modtagne tilbud opfylder de krav der er stillet til at afgive tilbud. Kun konditionsmæssige tilbud antages til evaluering 4.Efter en evaluering af tilbuddene tildeler Ordregiver kontrakten til den tilbudsgiver, der har afgivet det økonomisk mest fordelagtige tilbud, som beskrevet i afsnit 12 og 13. Udbudsmaterialet indeholder en række væsentlige informationer, som tilbuddet skal afgives på grundlag af. Det er op til tilbudsgiver at gøre sig bekendt med alle dele af udbudsmaterialet. Tilbudsgiver er selv ansvarlig for løbende at holde sig opdateret om udbuddets forløb på udbudsportalen. Da projektet vedrører kritisk infrastruktur, har Ordregiver af sikkerhedsmæssige hensyn i forbindelse med udarbejdelse af udbudsgrundlaget være nødt til i et vist omfang at begrænse indsigt i de oplysninger og dokumenter, der skal anvendes i forbindelse med udførelsen af den udbudte kontrakt. Tilbudsgiverne får alle adgang til de oplysninger, som er nødvendige for, at tilbudsgiverne kan afgive tilbud på et ensartet og sikkert grundlag. Den endelige vinder af udbuddet vil efter indgået kontakt og betinget af fortrolighedstilsagn også få adgang til fortrolige oplysninger om kritisk infrastruktur i forbindelse med opgavens udførelse. Tilbud skal afgives via udbudsportalen og inden tilbudsfristens udløb. Det vil ikke være muligt at afgive tilbud efter fristens udløb. Ordregiver er berettiget til at annullere udbuddet, medmindre en sådan annullation forfølger usaglige hensyn eller sker i strid med ligebehandlingsprincippet. Det skal endvidere understreges, at der i overensstemmelse med Ordregivers prokuraregler ikke foreligger en aftale, førend en kontrakt er underskrevet af begge parter. Tilbudsgiver skal vedstå sit tilbud i minimum 40 kalenderdage fra tilbudsfristen.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000