2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud vedrørende håndtering af dæk- og hjulskift samt dækopbevaring og udskiftning af dæk på Silkeborg Kommunes sundhed og omsorgsbiler under Flådestyringsorganisationen.
Beschreibung: Udbuddet vedrører håndtering af dæk- og hjulskift samt dækopbevaring og udskiftning af dæk på Silkeborg Kommunes sundhed og omsorgsbiler under Flådestyringsorganisationen. Formålet med udbuddet er at indgå aftale med én leverandør, der kan sikre en driftssikker, effektiv og fleksibel håndtering af kommunens behov på området. Nærværende kontrakt omfatter ca. 200 personbiler, alle under 3.500 kg. Bilflåden består af både fossildrevne og eldrevne køretøjer. Leverandøren skal kunne agere totalleverandør på området – fra planlægning og udførelse til dokumentation og opfølgning – og skal herunder tilbyde løsninger, der minimerer driftsforstyrrelser. Dette indebærer blandt andet mulighed for udførelse af hjulskifte uden for normal arbejdstid og i weekender. Udbuddet er ikke opdelt i delkontrakter. Kontrakten udbydes som én samlet aftale for hele den beskrevne ydelse. Begrundelsen herfor er, at opgaven udgør en samlet og ensartet service, som bedst varetages af én leverandør. En opdeling af kontrakten vurderes at ville medføre tab af stordriftsfordele, øget kontraktadministration samt højere omkostninger for Ordregiver. Samtidig skønnes det, at markedet kan levere den fulde ydelse under ét, og at en opdeling ikke vil øge konkurrence eller kvalitet. Denne manglende opdeling er i overensstemmelse med udbudslovens § 49, stk. 2, idet Ordregiver hermed har begrundet hvorfor kontrakten ikke opdeles.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50100000 Reparatur, Wartung und zugehörige Dienste für Fahrzeuge und zugehörige Ausrüstungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34300000 Teile und Zubehör für Fahrzeuge und deren Motoren, 50000000 Reparatur- und Wartungsdienste
5. Los
Los: LOT-0000