783012-2023 - Ergebnis
Dänemark – IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung – Aftaletillæg om forlængelse af kontrakt om drift og Applikationshåndtering af KESDH (Forsvarets Koncernfælles Elektroniske Sags- og Dokumenthåndteringssystem)
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Aftaletillæg om forlængelse af kontrakt om drift og Applikationshåndtering af KESDH (Forsvarets Koncernfælles Elektroniske Sags- og Dokumenthåndteringssystem)
Beschreibung: FMI har behov for at forlænge varigheden af den eksisterende kontrakt med KMD A/S om drift og applikationshåndtering af KESDH (Forsvarets Koncernfælles Elektroniske Sags- og Dokumenthåndteringssytem) med yderligere 3 måneder. Som følge heraf har FMI indgået et aftaletillæg med KMD A/S om forlængelse af ovenstående kontrakt. FMI's eksisterende kontrakt om drift og applikationshåndtering af KESDH (Forsvarets Koncernfælles Elektroniske Sags- og Dokumenthåndteringssytem) er indgået efter gennemført udbud i medfør af forsvars- og sikkerhedsdirektivet, jf. udbudsbekendtgørelse nr. 2014/S 165-295520 af 29. august 2014. Kontrakten blev tildelt KMD A/S, jf. bekendtgørelse om indgået kontrakt 2015/S 245-445962. Se endvidere bekendtgørelse med henblik på frivillig forudgående gennemsigtighed nr. 2022/S 243-701866 og bekendtgørelse med henblik på frivillig forudgående gennemsigtighed nr. 00747143-2023.
Interne Kennung: 4030855
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72221000 Beratung im Bereich Unternehmensanalyse, 72222300 Informationstechnologiedienste, 72227000 Beratung im Bereich Software-Integration, 72267100 Wartung von Informationstechnologiesoftware, 72315200 Verwaltung von Datennetzen
5. Los
Los: LOT-0000