2. Verfahren
Verfahren
Titel: Prækvalifikation: POS enheder til chaufførsalg, tilbehør samt service og support (GENUDBUD)
Beschreibung: Trafikselskabet Movia er i samarbejde med Rejsekort & Rejseplan A/S og landets øvrige trafikselskaber i gang med at udskifte det nuværende nationale billetmedie, Rejsekortet, til nye alternativer. Da kontantbilletter sælges igennem Rejsekorts nuværende systemer/udstyr betyder det, at der skal udvikles en ny Chaufførsalgsterminal, så kunderne fortsat kan købe kontantbilletter hos chaufførerne i Movias busser.Movias chauffører har yderligere en opgave med stikprøvekontrol af gyldig rejsehjemmel. Denne opgave skal ligeledes kunne foretages med terminalen.Endelig er det planen, at Chaufførsalgsterminalen på sigt, skal kunne anvendes af chaufførerne i Movias Flextrafik. Her skal kunderne kunne betale med kreditkort, hvorfor sådanne krav også er med i nærværende specifikation.
Interne Kennung: 262571236
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbud af kontrakt om anskaffelse af chaufførsalgsterminaler, tilbehør samt service og support efter forsyningsvirksomhedsdirektivet (direktiv 2014/25) i henhold til udbudsbekendtgørelse offentliggjort i EU-Tidende/TED-databasen.Udbuddet gennemføres som udbud med forhandling, hvilket indebærer, at kun prækvalificerede tilbudsgivere har ret til at afgive tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 30142200 Registrierkassen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 30000000 Maschinen, Material und Zubehör für Büro und Computer, außer Möbeln und Softwarepaketen, 30232000 Peripheriegeräte, 32250000 Mobilfunkgeräte, 51110000 Installation von elektrischen Einrichtungen, 72600000 Computerunterstützung und -beratung
5. Los
Los: LOT-0000