78552-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – Kalundborg Forsyning, Udvidelse af Renseanlæg (F1.ME.02)
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelKalundborg Forsyning, Udvidelse af Renseanlæg (F1.ME.02)
BeschreibungKalundborg Central Renseanlæg (herefter ”KCR”) skal udvides som en konsekvens af, at industrien i Kalundborg Kommune i de kommende år forøger sin tilledning. Udvidelsen af KCR (herefter ”Projektet”) sker både for at øge den biologiske kapacitet af anlægget, bedre styring af overløb, ny slamafvanding og fjernelse af miljøfremmede stoffer gennem tredje og fjerde renseanlæg. Projektet realiseres gennem en række udbud inden for byggeri- og anlæg, maskin- og el, systemleverandører og SRO. Kalundborg Renseanlæg A/S (”Bygherre” eller ”Ordregiver”) har indgået en totalrådgiveraftale med Envidan A/S, som forestår teknisk rådgivning og bistand, projektering, byggeledelse og processpecialistrådgivning i forbindelse med Projektets realisering. Med nærværende udbud udbyder Bygherre en systemleverance til projektet for fjernelse af fosfor og suspenderede stoffer ved brug af renseteknologien for stofbeklædte skivefiltre (PCMF filtre). Udbuddet indeholder følgende optioner: - Option Serviceaftale, PCMF (1-5 år) - Option på samlet pakke filterpaneler. Derudover indeholder tilbudslisten stipulerede ydelser på nedenstående, idet disse alene kommer til udførelse, hvis der opstår behov herfor (i tilbudslisten også betegnet ”optioner”): - Programmørsupport til implementering af styring timer 100 - I/O, inkl. projektering, programmering og hardware stk. 1. Byggeri- og anlægsarbejder (bygningen til filtrene) medtages ikke i nærværende udbud, men udbydes i en særskilt kontrakt.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et offentligt EU-udbud efter udbudslovens afsnit II. Udbudsformen betyder, at processen – i hovedtræk – indeholder nedenstående aktiviteter. 1. Ordregiver offentliggør udbuddet gennem www.udbuddet.dk ("udbudsplatformen") 2. Tilbudsgiverne uploader deres tilbud på udbudsportalen inden tilbudsfristens udløb 3. Efter tilbudsfristens udløb vurderer Ordregiver, om de modtagne tilbud opfylder de krav, der er stillet til at afgive tilbud. Kun konditionsmæssige tilbud antages til evaluering 4. Efter en evaluering af tilbuddene tildeler Ordregiver kontrakten til den tilbudsgiver, der har afgivet det økonomisk mest fordelagtige tilbud, som beskrevet i afsnit 14 og 15 i RBU'en.
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
LosLOT-0000