787405-2023 - Ergebnis
Dänemark – Auktionen – Udbud af midlertidig kontrakt om auktionsydelser
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af midlertidig kontrakt om auktionsydelser
Beschreibung: I forlængelse af den brede politiske aftale om erstatning til minkavlere og minkfølgeerhverv berørt af COVID-19 (S, V, RV, SF og LA) er det besluttet, at Finansiel Stabilitet skal stå for håndteringen af de aktiver, som staten overtager fra minkfølgeerhvervene. Finansiel Stabilitet vil i det omfang det findes økonomisk forsvarligt forsøge at sælge en række af de aktiver, som Finansiel Stabilitet overtager fra minkfølgeerhvervene. Der kan være tale om eksempelvis salg af minkpelse, køretøjer, produktionsmaskiner, lagerinventar og øvrigt inventar. Salget af aktiver forventes i videst muligt omfang gennemført ved auktion. Dette udbud vedrører en midlertidig kontrakt om auktionsydelser i relation til de aktiver, som Finansiel Stabilitet overtager fra minkfølgeerhverv før den 15. februar 2024. Det forventes, at Finansiel Stabilitet vil overtage aktiver fra ca. 7 minkfølgeerhverv i perioden. Det vil primært være tale om minkfølgeerhverv i Midt- og Nordjylland. Kontrakten omfatter bistand til at tilrettelægge og afholde auktioner med henblik på salg af de overtagne aktiver, som vurderes at have en salgsmæssig værdi. Kontrakten omfatter bistand til hele salgsprocessen, herunder besigtigelse og værdiansættelse af aktiverne, herunder forud for overtagelsen, samt tilrettelæggelse og afholdelse af auktionen. Tilbudsgiver har endvidere mulighed for at tilbyde opbevaring af aktiverne, som Finansiel Stabilitet kan vælge at gøre brug af, hvis det findes relevant. Finansiel Stabilitet offentliggør snarest en rammeaftale om auktionsydelser, som vil gælde fra den 15. februar 2024.
Interne Kennung: 1
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et hasteudbud. Dette skyldes, at Finansiel Stabilitet forventes at overtage de første aktiver i starten af første kvartal 2024 og derfor har brug for auktionsydelser i forhold til disse aktiver, da Finansiel Stabilitet skal overtage aktiverne hurtigst muligt fra overtagelsen. Da Finansiel Stabilitet først den 2. november 2023 har fået til opgave at stå for håndteringen af de aktiver, som staten overtager fra minkfølgeerhvervene, har det ikke været muligt at offentliggøre et udbud af auktionsydelser tidligere , og det er derfor ikke muligt at overholde den ordinære frist for offentlige udbud. Finansiel Stabilitet vil snarest muligt offentliggøre et udbud af rammeaftale om auktionsydelser med forventet kontraktstart den 15. februar 2024. Rammeaftalen vil gælde for de aktiver, som overtages fra og med den 15. februar 2024, der vil udgøre langt størstedelen af alle aktiver, der overtages fra minkfølgeerhvervene. Finansiel Stabilitet har således begrænset omfanget af hasteudbuddet til det absolut nødvendige.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79342400 Auktionen
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Tilbudsgiver har mulighed for at tilbyde opbevaring af de af kontrakten omfattede aktiver, som Finansiel Stabilitet kan vælge at gøre brug af, hvis det findes relevant.