See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Leverandørskifte PSKIB
Beschreibung: Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse (FMI) indgik 25/01/2024 fire 7-årige rammeaftaler med 12 danske værfter angående værftsarbejde, herunder service og vedligehold, på Søværnets fartøjer. Hirtshals Yard A/S blev tildelt tre af disse rammeaftaler som en delleverandør. En af rammeaftalerne er opdelt i to delaftaler. De tre rammeaftaler angår værtsarbejde på Søværnets fartøjer med en dokningsvægt på 3.000-4.000 tons, 1.000-3.000 tons, 300-1.000 tons og under 300 tons. Hirtshals Yard A/S indstillede værftsdriften pr. 01/01/2025. Søsterselskabet Vestkajens Maskinværksted A/S overtog i den forbindelse flere af deres aktiviteter, herunder FMI's rammeaftaler. Vestkajens Maskinværksted A/S fusionerede efterfølgende med EnTech Marine A/S. EnTech Marine A/S anmoder nu om at overtage Hirtshals Yard A/S' tre rammeaftaler med FMI.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50000000 Reparatur- und Wartungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 50240000 Reparatur, Wartung und zugehörige Dienste in Verbindung mit Schifffahrt und anderen Einrichtungen
5. Los
Los: LOT-0000