2. Verfahren
Verfahren
Titel: Zakup dodatkowych licencji na posiadane oprogramowanie RDBMS
Beschreibung: 1. Przedmiotem zamówienia jest dostarczenie przez Wykonawcę licencji na oprogramowanie Oracle Database Enterprise Edition w liczbie 6 sztuk wraz ze wsparciem producenta na okres 36 miesięcy. Produkty objęte przedmiotowym zamówieniem mają charakter powszechnie dostępnych na rynku (typu Commercial offtheshelf COTS). 2. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia zawarty jest w Opisie przedmiotu zamówienia (OPZ), który stanowi załącznik nr 1 do SWZ oraz w Projektowanych postanowieniach umowy (PPU), które stanowią załącznik nr 3 do SWZ.
Interne Kennung: ZP/7/XI/2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Stosownie do treści art. 138 ust. 2 pkt 2 uPzp, Zamawiający może wyznaczyć termin składania ofert krótszy niż termin określony w art. 138 ust. 1 uPzp, nie krótszy jednak niż 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej, jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione. W rozpatrywanym przypadku, spełnienie wskazanych w przepisie przesłanek znajduje oparcie w możliwości realizacji postępowania o udzielenie zamówienia publicznego dopiero po pozyskaniu środków na jego uruchomienie, co nastąpiło na podstawie zawartej z Ministerstwem Zdrowia umowy na udzielenie w 2025 r. dotacji celowej, przyznającej środki na zakupy inwestycyjne, dotyczące przedmiotowego zamówienia. Wskazana umowa, określająca w szczególności przedmiot postępowania, wartość udzielonej dotacji i zasady rozliczenia środków, określa również maksymalny termin, do którego Beneficjent zobowiązany jest przedstawić Ministrowi Zdrowia dokumentację potwierdzającą zakup, tj. 16 grudnia 2025 r. Mając na uwadze datę podpisania umowy dotacyjnej, tj. w rozpatrywanym przypadku dzień 24 listopada 2025 r., należy wskazać, że na przygotowanie postępowania, jego przeprowadzenie, zawarcie umowy z wykonawcą, dostarczenie przedmiotu zamówienia i rozliczenie dostawy, Beneficjentowi ma zaledwie 21 dni, a cały jeden miesiąc należałoby poświęcić na składanie ofert, zgodnie z art. 138 ust. 1 i 4 PZP. Biorąc pod uwagę wskazaną niewielką ilość czasu i bezwzględny termin rozliczenia przedmiotu zamówienia do dnia 16 grudnia 2025 r., po przekroczeniu którego sfinansowanie zakupu nie będzie możliwe, zasadnym w ocenie Zamawiającego jest skorzystanie z możliwości skrócenia terminu składania ofert zgodnie z art. 138 ust. 2 pkt 2 PZP, w celu zabezpieczenia możliwości prawidłowego przeprowadzenia postępowania i odbioru przedmiotu zamówienia. Warto również przywołać tezy doktryny i orzecznictwa: „(…) pilna potrzeba udzielenia zamówienia nie musi wynikać z okoliczności niezależnych od zamawiającego – może to więc być pilność, która wynika z okoliczności co najmniej możliwych do przywidzenia. Wniosek taki potwierdza motyw 46 preambuły dyrektywy 2014/25/UE, w którym wskazano na stworzenie zamawiającym możliwości skracania terminów składania ofert, oraz doprecyzowano, że "nie musi to być wyjątkowo pilna konieczność spowodowana okolicznościami, których instytucja zamawiająca nie może przewidzieć i których nie można jej przypisać". M. Stachowiak [w:] W. Dzierżanowski, Ł. Jaźwiński, J. Jerzykowski, M. Kittel, M. Stachowiak, Prawo zamówień publicznych. Komentarz, Warszawa 2021, art. 138. (LEX: Pyrka Katarzyna „Kiedy zamawiający może zastosować skrócony termin składania ofert?”) W wyroku KIO z 14.07.2023 r., KIO 1844/23, LEX nr 3612618., Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła m.in.: „Do powstania możliwości skrócenia terminu niezbędne jest wykazanie, że istnieje pilna potrzeba udzielenia zamówienia, a zaspokojeniu tej potrzeby w odpowiedni sposób służy skrócenie terminu składania ofert. Pilna potrzeba udzielenia zamówienia powinna być uzasadniona obiektywnymi okolicznościami, nie zaś subiektywnym poczuciem pilności zamawiającego.” Ponadto, w wyroku KIO z 14.07.2023 r., KIO 1844/23, LEX nr 3612618, stwierdzono: „Intencją ustawodawcy przy wprowadzeniu przepisu art.138 ust. 2 p.z.p., było objęcie jego dyspozycją szerokiego katalogu przypadków, w których możliwym będzie skrócenie terminu składania ofert w tym również przypadków, które zamawiający mógł przewidzieć lub które wynikają z przyczyn, za które odpowiada zamawiający.” Przedmiotem zamówienia jest zakup sprzętu/oprogramowania informatycznego, dla którego możliwość uruchomienia postępowania zależna była od przyznania środków przez Ministra Zdrowia (MZ). Decyzja w tym przedmiocie zapadła w dniu 24 listopada 2025 r., tj. w dniu podpisania umowy na przyznanie dotacji celowej na realizację tych zadań.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
5. Los
Los: LOT-0001