2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af midlertidig kontrakt om flytte- og opbevaringsydelser
Beschreibung: I forlængelse af den brede politiske aftale om erstatning til minkavlere og minkfølgeerhverv berørt af COVID-19 (S, V, RV, SF og LA) er det besluttet, at Finansiel Stabilitet skal stå for håndteringen af de aktiver, som staten overtager fra minkfølgeerhvervene. Der er tale om en bred portefølje af aktiver, herunder minkskind, minkbure, varelagre, vogn- og maskinparker, fast ejendom og inventar. Aktiverne overtages med henblik på enten videresalg eller bortskaffelse/nedrivning. Finansiel Stabilitet vil i forbindelse med håndteringen af de overtagne aktiver fra minkfølgeerhvervene få brug for en række flytte- og opbevaringsydelser. Dette udbud vedrører en midlertidig kontrakt om flytte- og opbevaringsydelser i relation til de aktiver, som Finansiel Stabilitet overtager fra minkfølgeerhverv før den 15. februar 2024. Det forventes, at Finansiel Stabilitet vil overtage aktiver fra i alt ca. 7 minkfølgeerhverv i perioden, og at disse primært vil befinde sig i Midt- og Nordjylland. Flytte- og opbevaringsydelserne omfatter som udgangspunkt deltagelse i besigtigelse hos det pågældende minkfølgeerhverv og planlægning af flytningen, afhentning af aktiverne hos det pågældende minkfølgeerhverv og flytning af aktiverne til en relevant lokation. Flytte- og opbevaringsydelserne omfatter også midlertidig opbevaring på en lokation tilbudt af tilbudsgiver og efterfølgende flytning i forbindelse med afholdelse af auktioner eller anden salg af aktiverne, hvor der er behov for dette, og oprydning og forsvarlig bortskaffelse af aktiver uden salgsmæssig værdi. Finansiel Stabilitet offentliggør snarest en rammeaftale om flytte- og opbevaringsydelser, som vil gælde fra den 15. februar 2024.
Interne Kennung: 3
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et hasteudbud. Dette skyldes, at Finansiel Stabilitet forventes at overtage de første aktiver i starten af første kvartal 2024 og Finansiel Stabilitet er forpligtet til at flytte aktiverne inden for kort tid fra overtagelsen. Da Finansiel Stabilitet først den 2. november 2023 har fået til opgave at skulle stå for håndteringen af de aktiver, som staten overtager fra minkfølgeerhvervene, har det ikke været muligt at offentliggøre et udbud af flytte- og opbevaringsydelser tidligere, og det er derfor ikke muligt at overholde den ordinære frist for offentlige udbud. Finansiel Stabilitet vil snarest muligt offentliggøre et udbud af rammeaftaler om flytte- og opbevaringsydelser med forventet kontraktstart den 15. februar 2024. Rammeaftalen vil gælde for de aktiver, som overtages fra og med den 15. februar 2024, der vil udgøre langt størstedelen af alle aktiver, der overtages fra minkfølgeerhvervene. Finansiel Stabilitet har således begrænset omfanget af hasteudbuddet til det absolut nødvendige.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport)
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60100000 Straßentransport/-beförderung, 60180000 Vermietung von Fahrzeugen für den Gütertransport mit Fahrer, 63120000 Lagerung und Lagerhaltung, 63121100 Lagerung, 63122000 Lagerhaltung, 98392000 Umzugsdienste
5. Los
Los: LOT-0000