788931-2023 - Wettbewerb
Dänemark – Chemische Erzeugnisse – Polymer til slamafvanding
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Polymer til slamafvanding
Beschreibung: Ved nærværende udbud ønsker Ordregiver at indhente tilbud på køb og levering af polymer til slamafvanding. Opgaven udbydes i fem (5) delaftaler. Alle delaftaler indgås som rammeaftaler med tre (3) leverandører. Der er ingen begrænsninger for antallet af delaftaler, som Tilbudsgiver kan få tildelt. Tilbudsgiver har således mulighed for at få tildelt alle delaftaler. Tilbudsgiver er ligeledes ikke forpligtet til at afgive tilbud/ansøgning på alle delaftaler, Tilbudsgiver kan dermed afgive tilbud/ansøgning på enkelte af delaftalerne. Det maksimale forbrug på rammeaftalen kan beløbe sig til 50% mere end den faktiske tilbudssum inkl. reguleringer jf. Rammeaftalens afsnit om prisregulering.
Interne Kennung: 176484
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 24000000 Chemische Erzeugnisse
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1 - Gedved Forrenseanlæg
Beschreibung: Renseanlæggets adresse: Skanderborgvej 202, 8700 Horsens Anlægget er et flotationsanlæg, der renser spildevand fra Danish Crown slagteriet ca. 1 km. derfra. Renseprocessen foregår i 2 trin, en forrenseproces og en slutafvanding (skruepresse). Der anvendes 1 polymer i hvert trin. Det forrensede spildevand ledes videre til Horsens Centralrenseanlæg. Renseanlægget renser i gennemsnit godt 160.000 PE på normale ugedage og mindre i weekenderne. <br>
Zusätzliche Einstufung (cpv): 24542000 Acrylpolymere in Primärformen
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2 - Horsens Centralrenseanlæg
Beschreibung: Renseanlæggets adresse: Alrøvej 10, 8700 Horsens Anlægget renser husholdnings- og industrispildevand fra Horsens og opland. Endvidere behandles allerede forrenset spildevand fra Danish Crown slagteriet ved Gedved. Anlægget er bygget op med bl.a. iltnings- og bundfældningstanke, rådnetanke, slutafvanding, anammox-oxidering samt biologisk rensning. Der udvindes biogas fra rådnetankene. Der anvendes polymer i slutafvandingsprocessen. Renseanlægget renser op til 200.000 PE på normale ugedage og mindre i weekenderne.
Los: LOT-0003
Titel: Delaftale 3 - Viborg Centralrenseanlæg, forafvanding
Beschreibung: Renseanlæggets adresse: Vibækvej 41, 8800 Viborg Renseanlægget er et aktiv slamanlæg med forklaring. Slammet udrådnes i opvarmet rådnetanke. hvor det biogiske slam afvandes på en forafvander (tromleafvander) inden det, efter sammenblanding med primærslam ledes på rådnetanke til udrådning. Efter udrådning ledes slammet til slutafvandingen, som sker på en Ishigaki skruepresse. Der afvandes ca. 940 tons TS årligt og tørstofkoncentrationen kan variere i området 24-30 % <br>
Los: LOT-0004
Titel: Delaftale 4 - Viborg Centralrenseanlæg, slutafvanding
Beschreibung: Renseanlæggets adresse: Vibækvej 41, 8800 Viborg Renseanlægget er et aktiv slamanlæg med forklaring. Slammet udrådnes i opvarmet rådnetanke. hvor det biogiske slam afvandes på en forafvander (tromleafvander) inden det, efter sammenblanding med primærslam ledes på rådnetanke til udrådning. Efter udrådning ledes slammet til slutafvandingen, som sker på en Ishigaki skruepresse.<br> Der afvandes ca. 940 tons TS årligt og tørstofkoncentrationen kan variere i området 24-30 %
Los: LOT-0005
Titel: Delaftale 5 - Bjerringbro Renseanlæg
Beschreibung: Renseanlæggets adresse: Østre Omfartsvej 6, 8850 Bjerringbro Renseanlægget er et aktiv slamanlæg med og slammet slutafvandes, på en Huber skruepresse. Der afvandes ca. 335 tons TS årligt, og tørstofkoncentrationen kan variere i området 16-21 %. <br>