788933-2023 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Dynamisk indkøbssystem til indkøb af tekniske rådgivere
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Dynamisk indkøbssystem til indkøb af tekniske rådgivere
Beschreibung: Det dynamiske indkøbssystem omfatter Ordregivers løbende indkøb af tekniske rådgivere. Det dynamiske indkøbssystem er opdelt i 10 selvstændige kategorier, hvortil de Ansøgere som opfylder egnethedskravene prækvalificeres, og hvori Ordregivers Mini-udbud gennemføres. En Kategori skal ses som en selvstændig delaftale. En økonomisk aktør kan således søge om optagelse i systemet på én, flere eller alle Kategorier. En økonomisk aktør skal være optaget som Deltager på en Kategori, for at have mulighed for at byde på de Mini-udbud, som måtte blive offentliggjort på den pågældende Kategori. De af systemet omfattede Kategorier er nærmere beskrevet i Bilag 1 – Kategorioversigt.
Interne Kennung: Dynamisk indkøbssystem til indkøb af tekniske rådgivere
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Etableringen af det dynamiske indkøbssystem foregår således: 1) Ordregiver fremsender udbudsbekendtgørelse til EU's publikationskontor vedrørende etableringen af det dynamiske indkøbssystem, hvilket igangsætter udbudsproceduren og offentliggør udbudsmaterialet. 2) Ansøgere indleverer ansøgning om optagelse i det dynamiske indkøbssystems kategorier, jf. udbudsbetingelserne, inden ansøgningsfristens udløb (eller senere). Fremgangsmåde for ansøgning og krav for optagelse fremgår af udbudsbetingelserne. 3) Ordregiver behandler ansøgningerne med henblik på at konstatere, om Ansøgerne iagttager de opstillede egnethedskrav i relation til den eller de Kategorier, som Ansøgerne måtte ønske optagelse på. 4) Ordregiver underretter samtidig Ansøgerne om optagelse eller afvisning af optagelse i det dynamiske indkøbssystem. 5) Efter ikrafttrædelsen af det dynamiske indkøbssystem er der mulighed for løbende optagelse.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45111250 Bodenproben, 45112700 Landschaftsgärtnerische Arbeiten, 45112710 Landschaftsgärtnerische Bauleistungen für Grünanlagen, 45112711 Landschaftsgärtnerische Bauleistungen für Parkanlagen, 45112720 Landschaftsgärtnerische Bauleistungen für Sport- und Freizeitanlagen, 45220000 Ingenieur- und Hochbauarbeiten, 71210000 Beratungsdienste von Architekten, 71240000 Dienstleistungen von Architektur- und Ingenieurbüros sowie planungsbezogene Leistungen, 71241000 Durchführbarkeitsstudie, Beratung, Analyse, 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung, 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau, 71313000 Umwelttechnische Beratung, 71313100 Lärmschutzberatung, 71313200 Beratung im Bereich Schallschutz und Raumakustik, 71314300 Beratung im Bereich Energieeinsparung, 71314310 Dienstleistungen für thermische Bauphysik, 71315000 Haustechnik, 71317100 Beratung im Bereich Brand- und Explosionsschutz und -überwachung, 71318000 Beratungsdienste von Ingenieurbüros, 71321000 Technische Planungsleistungen für maschinen- und elektrotechnische Gebäudeanlagen, 71321400 Beratung im Bereich Belüftung, 71330000 Verschiedene von Ingenieuren erbrachte Dienstleistungen, 71332000 Dienstleistungen im Bereich Geotechnik, 71351200 Geologische und geophysikalische Beratung, 71354300 Katastervermessung, 71355000 Vermessungsarbeiten, 71400000 Stadtplanung und Landschaftsgestaltung, 71420000 Landschaftsgestaltung, 71421000 Landschaftsgärtnerische Gestaltung, 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen, 71530000 Beratung im Bauwesen, 71610000 Tests und Analysen bezüglich Zusammensetzung und Reinheit, 79415200 Entwurfsberatung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Almindelig bygherrerådgivning
Beschreibung: Kategorien omfatter bl.a. rådgivning om (ikke udtømmende): - Total byggeprogram ved større projekter, inkl. nybyg - Rumprogram - Visioner for byggeri
Interne Kennung: Kategori 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71240000 Dienstleistungen von Architektur- und Ingenieurbüros sowie planungsbezogene Leistungen, 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau, 71318000 Beratungsdienste von Ingenieurbüros, 71321000 Technische Planungsleistungen für maschinen- und elektrotechnische Gebäudeanlagen, 71330000 Verschiedene von Ingenieuren erbrachte Dienstleistungen, 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen, 71530000 Beratung im Bauwesen
Los: LOT-0002
Titel: Rådgivning vedr. tekniske bygningssystemer
Beschreibung: Kategorien omfatter bl.a. rådgivning om (ikke udtømmende): - Lys - Lyd - Ventilation (pr. 01.08.2026) - CTS-systemer - EMS - energimanagement
Interne Kennung: Kategori 2
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71313100 Lärmschutzberatung, 71313200 Beratung im Bereich Schallschutz und Raumakustik, 71315000 Haustechnik, 71321000 Technische Planungsleistungen für maschinen- und elektrotechnische Gebäudeanlagen, 71321400 Beratung im Bereich Belüftung
Los: LOT-0003
Titel: Rådgivning vedr. lokaleindretning af alle typer lokaler
Beschreibung: Kategorien omfatter bl.a. rådgivning om lokaleindretning af (ikke udtømmende): - Teoriundervisningslokaler - Laboratorier - Faglokaler til f.eks. idræt, idrætshaller, kontorer, kantine og fællesarealer
Interne Kennung: Kategori 3
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45220000 Ingenieur- und Hochbauarbeiten, 71210000 Beratungsdienste von Architekten, 79415200 Entwurfsberatung
Los: LOT-0004
Titel: Rådgivning vedr. klimaskærm
Beschreibung: Kategorien omfatter bl.a. rådgivning om (ikke udtømmende): - Tagpap - Tegltage - Ovenlysvinduer
Interne Kennung: Kategori 4
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45220000 Ingenieur- und Hochbauarbeiten, 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung
Los: LOT-0005
Titel: Rådgivning vedr. brand og statik
Beschreibung: Kategorien omfatter bl.a. rådgivning om (ikke udtømmende): - Brandregler - Statiske beregninger
Interne Kennung: Kategori 5
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71317100 Beratung im Bereich Brand- und Explosionsschutz und -überwachung
Los: LOT-0006
Titel: Rådgivning vedr. bæredygtigt byggeri
Beschreibung: Kategorien omfatter bl.a. rådgivning om (ikke udtømmende): - LCA-beregning - Energioptimering (f.eks. Solceller) - Genbrug af materialer - Certificering
Interne Kennung: Kategori 6
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71314300 Beratung im Bereich Energieeinsparung, 71314310 Dienstleistungen für thermische Bauphysik
Los: LOT-0007
Titel: Rådgivning vedr. geoteknik og miljøundersøgelser
Beschreibung: Kategorien omfatter bl.a. rådgivning om (ikke udtømmende): - Giftstoffer i såvel bygning som undergrund - Undergrundens bæreevne
Interne Kennung: Kategori 7
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45111250 Bodenproben, 71241000 Durchführbarkeitsstudie, Beratung, Analyse, 71313000 Umwelttechnische Beratung, 71332000 Dienstleistungen im Bereich Geotechnik, 71351200 Geologische und geophysikalische Beratung, 71610000 Tests und Analysen bezüglich Zusammensetzung und Reinheit
Los: LOT-0008
Titel: Rådgivning vedr. brugerinddragelse
Beschreibung: Kategorien omfatter bl.a. rådgivning om (ikke udtømmende): - Brugerinddragelse ved ombygninger, tilbygninger og nybygninger
Interne Kennung: Kategori 8
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45220000 Ingenieur- und Hochbauarbeiten, 71210000 Beratungsdienste von Architekten, 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung
Los: LOT-0009
Titel: Rådgivning vedr. landinspektør-arbejde
Beschreibung: Kategorien omfatter bl.a. rådgivning om (ikke udtømmende): - Opmålinger - Ændringer af matrikelgrænser
Interne Kennung: Kategori 9
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71354300 Katastervermessung, 71355000 Vermessungsarbeiten
Los: LOT-0010
Titel: Rådgivning vedr. udendørsarealer
Beschreibung: Kategorien omfatter bl.a. rådgivning om (ikke udtømmende): - Landskabsarkitektur - Parkering - Udendørs idrætsarealer - Multibaner - Udendørs opholdsarealer
Interne Kennung: Kategori 10
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45112700 Landschaftsgärtnerische Arbeiten, 45112710 Landschaftsgärtnerische Bauleistungen für Grünanlagen, 45112711 Landschaftsgärtnerische Bauleistungen für Parkanlagen, 45112720 Landschaftsgärtnerische Bauleistungen für Sport- und Freizeitanlagen, 71400000 Stadtplanung und Landschaftsgestaltung, 71420000 Landschaftsgestaltung, 71421000 Landschaftsgärtnerische Gestaltung