791845-2023 - Wettbewerb
Dänemark – IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung – Kontrakt om design, udvikling og implementering af hjemmeside-løsning (frontend), transition af Drupal 10 Headless CMS-løsning (backend) samt drift, vedligeholdelse, support samt videreudvikling af Løsningen
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kontrakt om design, udvikling og implementering af hjemmeside-løsning (frontend), transition af Drupal 10 Headless CMS-løsning (backend) samt drift, vedligeholdelse, support samt videreudvikling af Løsningen
Beschreibung: VisitDenmark udbyder en Kontrakt om design, udvikling og implementering af hjemmeside-løsning (frontend), transition af Drupal 10 Headless CMS-løsning (backend) samt drift, vedligeholdelse, support samt videreudvikling af Løsningen. Visitdenmark.com skal inspirere den besøgende og give lyst til at opdage Danmark – for første gang eller på ny. VisitDenmarks eksisterende hjemmeside-løsning blev lanceret i 2019, består af 8 markedsversioner og havde i 2022 ca. 6 millioner registrerede sessioner. VisitDenmarks headless CMS-løsning driver, i tillæg til VisitDenmarks hjemmesider, også hjemmesider for en stor del af den danske offentlige turismebranche (fx visitaarhus.com og visitcopenhagen.com), som er tilrettede kopier af visitdenmark.com, der kører på samme kode/løsning som VisitDenmarks hjemmesider. I dag er der tilknyttet omkring 177 hjemmesider til denne løsning, fordelt på mange sprog, med et samlet antal registrerede sessioner på 23,3 millioner i 2022. Den kommende løsning skal fortsat kunne bruges af de fleste aktører fra den danske offentlige turismebranche. Den kommende leverandør skal overtage den nuværende løsning, baseret på en Headless Drupal version 10 backend og en Next.js version 13 frontend. Den eksisterende funktionalitet i backenden skal forblive uændret og danne grundlag for Leverandørens udvikling af en ny frontend. Leverandøren skal varetage den løbende drift, vedligeholdelse, support og videreudvikling af den samlede Løsning, herunder med integration til eksterne databaser samt digital kortløsning.
Interne Kennung: VISIT.0055
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: VisitDenmark har behov for at anskaffe en IT-løsning i form af en Kontrakt om design, udvikling og implementering af hjemmeside-løsning (frontend), transition af Drupal 10 Headless CMS-løsning (backend) samt drift, vedligeholdelse, support samt videreudvikling af Løsningen, som ikke kan imødekommes uden tilpasning af allerede tilgængelige løsninger, jf. udbudslovens § 61, stk. 1, litra a. Der er således ikke tale om et standardsystem, men om udvikling af design og transition af eksisterende kode, som skal integreres til eksterne databaser mv.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72212200 Entwicklung von Vernetzungs-, Internet- und Intranetsoftware, 72261000 Software-Unterstützung, 72262000 Software-Entwicklung, 72267100 Wartung von Informationstechnologiesoftware, 72400000 Internetdienste, 72420000 Internet-Entwicklung, 72421000 Entwicklung von Internet- oder Intranet-Kundenanwendungen, 72422000 Entwicklung von Internet- oder Intranet-Serveranwendungen
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Kontrakten indeholder følgende optioner: - GeoFA: Optionen indeholder integration og visning af data fra GeoFA på ét samlet oversigtskort, hvor lokationer vises via geo-koordinater. - Automatisk oversættelse: Optionen indeholder et modul, der skal integreres i en CMS-hjemmeside med henblik på at oversætte artikler eller hele hjemmesider via automatisk teknologi. Optionerne er nærmere beskrevet i Bilag 3 – Kravspecifikation, punkt 5.9 og 5.10.