792247-2023 - Ergebnis
Polen – Kreditgewährung – Udzielenie i obsługa długoterminowego kredytu bankowego w wysokości 5 200 000 zł
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udzielenie i obsługa długoterminowego kredytu bankowego w wysokości 5 200 000 zł
Beschreibung: 4.1. Przedmiotem zamówienia jest udzielenie i obsługa długoterminowego kredytu bankowego w wysokości 5 200 000,00 zł (słownie: pięć milionów dwieście tysięcy złotych) na sfinansowanie planowanego deficytu budżetu Gminy Żerków w 2023 roku zgodnie z Uchwałą Nr LVIII/336/2022 Rady Miejskiej Żerkowa z dnia 29 grudnia 2022 r. w sprawie uchwalenia Budżetu Gminy Żerków na rok 2023 zmienionej Uchwałą Rady Miejskiej Żerkowa Nr LXIV/359/2023 z dnia 26 kwietnia 2023 r. zawartego w niej upoważnienia do zaciągnięcia kredytu długoterminowego. 4.2. Uruchomienie kredytu w dwóch transzach: - I transza w terminie 30.11.2023 r. w kwocie 2 600 000 zł - II transza w terminie 14.12.2023 r. w kwocie 2 600 000 zł. Uruchomienie kredytu oznacza dzień wpływu środków na rachunek zamawiającego. 4.3. Kredyt długoterminowy nie może być obciążony innymi opłatami, niż oprocentowanie. 4.4. Spłata kredytu następować będzie kwartalnie począwszy od 20.03.2024 r. do 19.12.2031 r. W przypadku gdy termin spłaty kredytu lub odsetek przypadnie na dzień wolny od pracy, spłata następować będzie przed dniem wolnym od pracy. Należy jednak uwzględnić, iż jest to termin maksymalny i istnieje możliwość wcześniejszej spłaty. 4.5. Spłata odsetek następować będzie w okresach miesięcznych do 1- go dnia miesiąca następującego po miesiącu za jaki odsetki są naliczane, począwszy od dnia uruchomienia kredytu. Bank zobowiązany będzie do wyliczenia odsetek i przesłania obciążenia dla Zamawiającego najpóźniej na 10 dni przed terminem płatności odsetek. 4.6. Oprocentowanie kredytu o zmiennej stopie składające się z dwóch składników: a) stawka WIBOR 1 M z dokładnością do 2 miejsc po przecinku. b) stała przez cały okres kredytu marża banku ustalona w % od kwoty kredytu z dokładnością do 2 miejsc po przecinku. 4.7. Do obliczenia należnych odsetek, bank posługiwać się będzie stawką WIBOR 1M, wyliczoną jako średnią arytmetyczną ze wszystkich dni miesiąca (tj. razem z dniami wolnymi, gdzie obowiązuje stawka z dnia poprzedniego) i mająca zastosowanie do określenia wysokości oprocentowania począwszy od 1-go dnia następnego miesiąca. Obliczona stawka zaokrąglana będzie do dwóch miejsc po przecinku. 4.8. Zabezpieczeniem kredytu będzie weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową. 4.9. Odsetki liczone będą od kwoty wykorzystanego kredytu pozostającego do spłaty. 4.10. W sytuacji gdy kredyt zostanie spłacony wcześniej – odsetki liczone będą do dnia spłaty kredytu, a nie do końca okresu umowy, bez prowizji rekompensacyjnej. 4.11. Do wyliczenia i spłaty odsetek przyjmuje się, że rok i miesiąc mają rzeczywistą liczbę dni kalendarzowych. 4.12. Nie dopuszcza się możliwości zastosowania kapitalizacji odsetek. 4.13. Zastrzega się ujęcie w umowie możliwości wcześniejszej spłaty kredytu bądź rezygnacji z części kredytu bez ponoszenia dodatkowych kosztów wynikających z tych tytułów. 4.14.Kredyt będzie udzielony na podstawie umowy zaproponowanej przez bank i zaakceptowanej przez Zamawiającego, 4.15. Harmonogram spłat kredytu: Data spłaty Kwota spłaty Rok 2024 20.03.2024 50 000,00 zł 20.06.2024 100 000,00 zł 20.09.2024 100 000,00 zł 20.12.2024 50 000,00 zł Rok 2025 20.03.2025 50 000,00 zł 20.06.2025 100 000,00 zł 20.09.2025 100 000,00 zł 20.12.2025 50 000,00 zł Rok 2026 20.03.2026 100 000,00 zł 20.06.2026 200 000,00 zł 20.09.2026 50 000,00 zł 20.12.2026 50 000,00 zł Rok 2027 20.03.2027 150 000,00 zł 20.06.2027 150 000,00 zł 20.09.2027 150 000,00 zł 20.12.2027 150 000,00 zł Rok 2028 20.03.2028 100 000,00 zł 20.06.2028 100 000,00 zł 20.09.2028 150 000,00 zł 20.12.2028 150 000,00 zł Rok 2029 20.03.2029 150 000,00 zł 20.06.2029 150 000,00 zł 20.09.2029 200 000,00 zł 20.12.2029 200 000,00 zł Rok 2030 20.03.2030 400 000,00 zł 20.06.2030 400 000,00 zł 20.09.2030 300 000,00 zł 20.12.2030 300 000,00 zł Rok 2031 20.03.2031 250 000,00 zł 20.06.2031 250 000,00 zł 19.09.2031 250 000,00 zł 19.12.2031 250 000,00 zł 4.16. W celu uzyskania porównywalnego kosztu kredytu obliczonego przez banki ustalono założenia hipotetyczne i do wyliczenia kosztu kredytu należy zastosować przyjętą do wyliczenia stawkę WIBOR 1M na dzień 31 października 2023 r. 4.17. Na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy Żerków (www.bip.zerkow.pl) znajdują się następujące materiały pomocnicze do przygotowania oferty. - Zakładka Budżet Gminy – Uchwała Rady Miejskiej Żerkowa w sprawie Budżetu na 2023 rok oraz WPF na lata 2023-2031 wraz z opiniami RIO, informacje o stanie mienia komunalnego oraz sprawozdania finansowe. - Zakładka Rada Miejska – inne Uchwały Rady Miejskiej Żerkowa.
Vorherige Bekanntmachung: 671641-2023
Interne Kennung: RPR.ZP.271.2.16.2023
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Pilna potrzeba udzielenia zamówienia w terminie przyśpieszonym uzasadniona jest faktem, że większość inwestycji, których zakończenie planowane jest w 2023 roku jest dofinansowanych ze środków zewnętrznych w formie refundacji i należy je sfinansować w roku budżetowym. W 2023 roku Gmina zobowiązana jest także do przekazania środków finansowych dla Powiatu Jarocińskiego na realizację przebudowy drogi w m. Bieździadów. Na zastosowanie przyspieszonej procedury mają również wpływ późne rozstrzygnięcia programów, w których Gmina składała wnioski o dofinansowanie m.in. w Rządowy Fundusz Polski Ład oraz Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, w którym m. in. Gmina znajduje się na pierwszym miejscu listy rezerwowej i w przypadku otrzymania dofinansowania zadanie należy wykonać w 2023 roku. W dniu 3 października 2023 r. został złożony wniosek do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu o wydanie opinii o możliwości spłaty przez Gminę Żerków kredytu w wysokości 5 200 000 zł. W dniu 31 października 2023 r. RIO Poznań wydało pozytywną opinię. Gmina planowała zaciągnąć kredyt w mniejszej wysokości, gdyż zamierzała osiągnąć dochody na wyższym poziomie (sprzedaż nieruchomości), co spowodowałoby zastosowanie trybu podstawowego poniżej progów unijnych, co wiązałoby się z zastosowanie procedury krajowej. Jednak sytuacja zrealizowanych dochodów (nieruchomość nie została sprzedana) nie pozwoliła na zaciągnięcie kredytu w mniejszej wysokości. W związku z tym, że zakaz jest dzielenia zamówienia, aby uniknąć zastosowania trybu przetargu nieograniczonego i nie można zastosować trybu podstawowego art. 275 pkt 1 ustawy, Gmina Żerków jest zmuszona skrócić termin składania ofert z 35 dni na 15 dni, aby nie zakłócić bieżącej działalności gminy (wynagrodzenia, bieżące opłaty itp.).
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66113000 Kreditgewährung
5. Los
Los: LOT-0002
Beschreibung: Przedmiotem zamówienia jest udzielenie i obsługa długoterminowego kredytu bankowego w wysokości 5 200 000,00 zł (słownie: pięć milionów dwieście tysięcy złotych) na sfinansowanie planowanego deficytu budżetu Gminy Żerków w 2023 roku zgodnie z Uchwałą Nr LVIII/336/2022 Rady Miejskiej Żerkowa z dnia 29 grudnia 2022 r. w sprawie uchwalenia Budżetu Gminy Żerków na rok 2023 zmienionej Uchwałą Rady Miejskiej Żerkowa Nr LXIV/359/2023 z dnia 26 kwietnia 2023 r. zawartego w niej upoważnienia do zaciągnięcia kredytu długoterminowego. 4.2. Uruchomienie kredytu w dwóch transzach: - I transza w terminie 30.11.2023 r. w kwocie 2 600 000 zł - II transza w terminie 14.12.2023 r. w kwocie 2 600 000 zł. Uruchomienie kredytu oznacza dzień wpływu środków na rachunek zamawiającego. 4.3. Kredyt długoterminowy nie może być obciążony innymi opłatami, niż oprocentowanie. 4.4. Spłata kredytu następować będzie kwartalnie począwszy od 20.03.2024 r. do 19.12.2031 r. W przypadku gdy termin spłaty kredytu lub odsetek przypadnie na dzień wolny od pracy, spłata następować będzie przed dniem wolnym od pracy. Należy jednak uwzględnić, iż jest to termin maksymalny i istnieje możliwość wcześniejszej spłaty. 4.5. Spłata odsetek następować będzie w okresach miesięcznych do 1- go dnia miesiąca następującego po miesiącu za jaki odsetki są naliczane, począwszy od dnia uruchomienia kredytu. Bank zobowiązany będzie do wyliczenia odsetek i przesłania obciążenia dla Zamawiającego najpóźniej na 10 dni przed terminem płatności odsetek. 4.6. Oprocentowanie kredytu o zmiennej stopie składające się z dwóch składników: a) stawka WIBOR 1 M z dokładnością do 2 miejsc po przecinku. b) stała przez cały okres kredytu marża banku ustalona w % od kwoty kredytu z dokładnością do 2 miejsc po przecinku. 4.7. Do obliczenia należnych odsetek, bank posługiwać się będzie stawką WIBOR 1M, wyliczoną jako średnią arytmetyczną ze wszystkich dni miesiąca (tj. razem z dniami wolnymi, gdzie obowiązuje stawka z dnia poprzedniego) i mająca zastosowanie do określenia wysokości oprocentowania począwszy od 1-go dnia następnego miesiąca. Obliczona stawka zaokrąglana będzie do dwóch miejsc po przecinku. 4.8. Zabezpieczeniem kredytu będzie weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową. 4.9. Odsetki liczone będą od kwoty wykorzystanego kredytu pozostającego do spłaty. 4.10. W sytuacji gdy kredyt zostanie spłacony wcześniej – odsetki liczone będą do dnia spłaty kredytu, a nie do końca okresu umowy, bez prowizji rekompensacyjnej. 4.11. Do wyliczenia i spłaty odsetek przyjmuje się, że rok i miesiąc mają rzeczywistą liczbę dni kalendarzowych. 4.12. Nie dopuszcza się możliwości zastosowania kapitalizacji odsetek. 4.13. Zastrzega się ujęcie w umowie możliwości wcześniejszej spłaty kredytu bądź rezygnacji z części kredytu bez ponoszenia dodatkowych kosztów wynikających z tych tytułów. 4.14.Kredyt będzie udzielony na podstawie umowy zaproponowanej przez bank i zaakceptowanej przez Zamawiającego, 4.15. Harmonogram spłat kredytu: Data spłaty Kwota spłaty Rok 2024 20.03.2024 50 000,00 zł 20.06.2024 100 000,00 zł 20.09.2024 100 000,00 zł 20.12.2024 50 000,00 zł Rok 2025 20.03.2025 50 000,00 zł 20.06.2025 100 000,00 zł 20.09.2025 100 000,00 zł 20.12.2025 50 000,00 zł Rok 2026 20.03.2026 100 000,00 zł 20.06.2026 200 000,00 zł 20.09.2026 50 000,00 zł 20.12.2026 50 000,00 zł Rok 2027 20.03.2027 150 000,00 zł 20.06.2027 150 000,00 zł 20.09.2027 150 000,00 zł 20.12.2027 150 000,00 zł Rok 2028 20.03.2028 100 000,00 zł 20.06.2028 100 000,00 zł 20.09.2028 150 000,00 zł 20.12.2028 150 000,00 zł Rok 2029 20.03.2029 150 000,00 zł 20.06.2029 150 000,00 zł 20.09.2029 200 000,00 zł 20.12.2029 200 000,00 zł Rok 2030 20.03.2030 400 000,00 zł 20.06.2030 400 000,00 zł 20.09.2030 300 000,00 zł 20.12.2030 300 000,00 zł Rok 2031 20.03.2031 250 000,00 zł 20.06.2031 250 000,00 zł 19.09.2031 250 000,00 zł 19.12.2031 250 000,00 zł 4.16. W celu uzyskania porównywalnego kosztu kredytu obliczonego przez banki ustalono założenia hipotetyczne i do wyliczenia kosztu kredytu należy zastosować przyjętą do wyliczenia stawkę WIBOR 1M na dzień 31 października 2023 r. 4.17. Na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy Żerków (www.bip.zerkow.pl) znajdują się następujące materiały pomocnicze do przygotowania oferty. - Zakładka Budżet Gminy – Uchwała Rady Miejskiej Żerkowa w sprawie Budżetu na 2023 rok oraz WPF na lata 2023-2031 wraz z opiniami RIO, informacje o stanie mienia komunalnego oraz sprawozdania finansowe. - Zakładka Rada Miejska – inne Uchwały Rady Miejskiej Żerkowa.