795716-2025 - Vorankündigung – Direktvergabe
Dänemark – Elektrizität – Formidlingsaftale om køb af elektricitet via varebørs
Freiwillige Ex-ante-Transparenzbekanntmachung
Lieferleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelFormidlingsaftale om køb af elektricitet via varebørs
BeschreibungFormidlingsaftale om køb af elektricitet via varebørs. BIOFOS køber ca. 40.000 MWh el om året.BIOFOS er en ordregivende myndighed omfattet af Udbudsloven. BIOFOS har imidlertid vurderet, at Aftalen er omfattet af undtagelsesbestemmelsen i Udbudsloven § 81, i det at elektriciteten købes af en formidler på en varebørs på BIOFOS's vegne og til BIOFOS's ejendom.Denne vurdering er i overensstemmelse med Konkurrence og Forbrugerstyrelsens vejledende udtalelse af 14. juni 2011 vedr. ordregivende myndigheders køb af elektricitet. For at sikre sig mod at Aftalen erklæres uden virkning, eller at der kan pålægges en økonomisk sanktion, offentliggør Kunden denne "bekendtgørelse med henblik på frivillig forudgående gennemsigtighed" og afholder en frivillig standstill-periode i henhold til Håndhævelsesloven § 4, inden Aftalen underskrives. BIOFOS kender ikke de fremtidige elektricitetspriser, så den angivne forventede kontraktværdi er blot et estimat.
Interne Kennung27069130
VerfahrensartVerhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Zusätzliche Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 09310000 Elektrizität
5. Los
LosLOT-0000