2. Verfahren
Verfahren
Titel: Bygherrerådgiver til ProjektMereDirekteGenbrug (om/tilbygning til eksisterende genbrugsplads i Aabenraa).
Beschreibung: Udbuddet vedrører kontrahering med en bygherrerådgiver i forbindelse med totalentreprise for “Fremtidens Genbrugsplads til Arwos Affald”. Totalentreprisen forventes gennemført som Konkurrencepræget dialog. Projektbeskrivelse Arwos vil skabe en fremtidssikret genbrugspladsen i Aabenraa, hvor det er muligt at udfolde initiativerne i den kommunale affaldsplan for Aabenraa kommune. Arwos arbejder efter Arwos-løftet: “I Arwos bidrager vi til en en bæredygtig fremtid med mod, innovation og samarbejde”. Dette skal reflekteres i “Projekt MereDirekteGenbrug”. Forventet Entreprisesum 50-60 mio. DKK. Affaldsplanens initiativer er fokuseret på cirkulær økonomi, med mere direkte genbrug, salg i egen butik, og samarbejder omkring ressourcer og partnerskaber. Byggemarked og adskillelsesområde for sammensatte produkter skal være integrerede i helhedsløsningen. Genbrugspladsen i Aabenraa blev for mindre en 15 år siden designet til primært genanvendelse, og sekundært til genbrug. Den traditionelle del af genbrugspladsen med siloer og containere skal bevares, og Arwos ønsker nu at udbygge med et større område for genbrugsrelaterede aktiviteter. Genbrugspladsen i Aabenraa er udfordret af, at alle genbrugsrelaterede aktiviteter (modtagelse, håndtering og butik) er i 2 niveauer, og at der ikke er tilstrækkeligt med plads til det øgede genbrug. Designet skal tage højde for ovenstående og de erfaringer der er opnået i forbindelse med evalueringen af genbrugspitstop.
Interne Kennung: 271182961
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbud med forhandling
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71530000 Beratung im Bauwesen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau, 71318000 Beratungsdienste von Ingenieurbüros, 71800000 Beratung in den Bereichen Wasserversorgung und Abfälle
5. Los
Los: LOT-0000