796422-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten – Restaurering af sandsten på Vor Frelsers Kirke
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelRestaurering af sandsten på Vor Frelsers Kirke
BeschreibungVor Frelsers Kirke skal have foretaget udvendig restaurering af sandstensfriser ved kirkens forside, hovedindgang og tårn, samt de fire evangelister på tårnet (herefter benævnt ”Projektet”). Den udbudte ydelse er således en Entreprisekontrakt omhandlende Projektet. Istandsættelsen af de øvrige sandstensfriser på kirken har været udbudt særskilt, og restaureringen heraf forventes gennemført ved udgangen af 2025. Ydelserne i relation til Projektet er nærmere fastlagt i Byggesagsbeskrivelsen, Arbejdsbeskrivelserne samt de øvrige tekniske bilag, som er vedlagt udbudsmaterialet. Det overordnede mål med restaureringen er at sikre bevaring af Vor Frelsers Kirkes facaders opbygning med udsmykning i form af sandsten for fremtiden. Målet er at varetage og sikre de kunstneriske, statiske, arkitektoniske og kulturhistoriske værdier på kirkens facader og tårn og fastholde kirkens helstøbte arkitektur.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbudsforretningen gennemføres som et offentligt udbud i overensstemmelse med udbudslovens §§ 56 og 57 (lovbekendtgørelse nr. 116 af 3. februar 2025, der gennemfører Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/24/EU af 26. februar 2014 om offentlige udbud.
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 44912200 Sandstein, 45100000 Baureifmachung, 45113000 Baustelleneinrichtung, 45262100 Gerüstarbeiten, 45262110 Abbau von Gerüsten, 45262120 Errichtung von Gerüsten, 45262510 Steinbauarbeiten, 45262511 Steinmetzarbeiten, 45262520 Mauerarbeiten, 45262522 Mauerwerksarbeiten, 45262670 Metallbauarbeiten, 45262680 Schweißarbeiten, 45330000 Installateurarbeiten, 71550000 Schmiedearbeiten, 92522000 Dienstleistungen im Bereich Denkmalschutz, 92522200 Maßnahmen zur Erhaltung von historischen Gebäuden
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenDer henvises til udbudsmaterialet.