See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rammeaftale om drift og vedligehold af mekaniske og elektriske anlæg
Beschreibung: Udbuddet vedrører en rammeaftale om drift og vedligehold af mekaniske og elektriske anlæg på vej- og jernbaneanlæggene på Storbælt og Øresundsbanen. Der vil også skulle udføres opgaver på Femern, på kontoret i Vester Søgade (København), og på en række havne, jf. nærmere herom i udbudsmaterialet. Rammeaftalen omfatter opgaver på mange forskellige typer af mekaniske-og elektriske anlæg, ligesom opgaveløsningen vil indebære et samarbejde med flere (andre) entreprenører og med Ordregivers egne tekniske afdelinger. Det er derfor behov for en entreprenør med kompetencer og kapacitet inden for forskelligartede faglige discipliner, ligesom det er et krav, at entreprenøren er selvstændig og proaktiv i sin opgaveløsning og løbende kommer med optimerings- og forbedringsforslag. Dertil kommer, at entreprenøren forpligtes til at levere en 24 timers vagtordning. Entreprenøren vil være en af Ordregiverens primære entreprenører, og vil således få en væsentlig rolle ift. opretholdelsen af Ordregivers kritiske infrastruktur anlæg. Der er tale om en ikke-eksklusiv rammeaftale, og entreprenøren er således ikke garanteret en minimumsomsætning på rammeaftalen. For en nærmere beskrivelse af drifts- og vedligeholdelsesopgaverne samt vagtordningen se Bilag 2 i udbudsmaterialet.
Interne Kennung: .
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Grundet en teknisk fejl i systemet, har det ikke været muligt at udfylde: ”Anden fase” under ”Procedure”. Det skal derfor her præciseres, at Ordregiver vil prækvalificere op til 5 ansøgere, der vil blive opfordret til at afgive tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50000000 Reparatur- und Wartungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45300000 Bauinstallationsarbeiten, 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 50700000 Reparatur und Wartung von Einrichtungen in Gebäuden, 50710000 Reparatur und Wartung von elektrischen und mechanischen Einrichtungen in Gebäuden
5. Los
Los: LOT-0000