See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Projektering og udførelse af 330 DTU Space DTU Lyngby Campus B330
Beschreibung: DTU ønsker at indgå en aftale om supplerende ydelser med den nuværende entreprenør på projektet. Indkøbet vedrører supplerende ydelser til det oprindelige projekt som følge af behov for udvidede laboratorie- og teknikarealer, yderligere terræn- og kælderarbejder samt håndtering af komplekse krav til funktionalitet, installationer og risikoforhold, jf. udbudslovens § 181. Hertil kommer, at projektet er blevet dyrere som følge af prisstigninger, særligt på de tekniske fag, udover det forventede hos underleverandører. De supplerende ydelser er nødvendige for at gennemføre projektet teknisk og driftsmæssigt forsvarligt, og som ikke kan adskilles fra projektet i øvrigt. Udførelse af ydelserne af en anden entreprenør ville medføre betydelige tekniske og økonomiske ulemper. Ændringerne er begrundet i forhold, som ordregiver ikke med rimelighed kunne have forudset. De supplerende ydelser og prisstigningerne har en samlet værdi af kr. 48.000.000. Aftalen om indkøb af supplerende ydelser indgås efter udløbet af 10 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor profylaksebekendtgørelsen er blevet offentliggjort, jf. lov om klagenævnet for udbud § 4.
Interne Kennung: Projektering og udførelse af 330 DTU Space DTU Lyngby Campus B330
Verfahrensart: Sonstiges zweistufiges Verfahren
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: DTU 330 Space - supplerende indkøb