799698-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Transport von Haushaltsabfällen – Offentligt udbud vedrørende indsamling af husholdningsaffald i Vejen Kommune
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelOffentligt udbud vedrørende indsamling af husholdningsaffald i Vejen Kommune
BeschreibungUdbuddet vedrører en kontrakt om indsamling af rest-, mad- og genanvendeligt affald, tekstilaffaldsposer samt miljøkasser i Vejen Kommune. Der vil være tale om indsamling af affaldsbeholdere, fællesløsninger (2- og 4 hjulede) og nedgravede affaldsløsninger, miljøkasser, indsamling af tekstilposer. Indsamlingen vil skulle foretages for samtlige husstande, rækkehuse, etageboliger, sommerhuse og kommunale institutioner/ejendomme, som samlet set udgør ca. 21.000 husstande inkl. kommunale institutioner/ejendomme. Renovatøren skal endvidere forestå transporten og aflevere indsamlede restaffald, madaffald, genanvendeligt affald samt farligt affald til Vejen Kommunes forskellige modtageranlæg. Vejen Kommune kan ikke garantere at, modtageranlæggene vil være de samme aktører for hele kontraktperioden, da disse er af forskellige kontraktlængder, ligesom nogle fraktioner omfattet af producentansvar. For nærmere oplysning om opgavens omfang henvises til Bilag 1 - Kravspecifikation. Vejen Kommune har valgt ikke at udbyde særskilte delaftaler. Vejen Kommune har, med baggrund i økonomiske forhold skønnet, at der med en samlet kontrakt kan opnås mere fordelagtige priser. Af hensyn til kvaliteten og sammenhængen i den samlede udbudte opgave, vurderes det hensigtsmæssigt med én samlet kontrakt, ligesom en opdeling, ud fra et markedsmæssigt forhold, ikke skønnes at give yderligere virksomheder – herunder SMV – mulighed for at afgive tilbud.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud i overensstemmelse med udbudslovens procedure for offentligt udbud, dvs. alle tilbudsgivere vil have mulighed for at afgive tilbud, som opfylder mindstekravene til egnethed.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90512000 Transport von Haushaltsabfällen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90500000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen, 90510000 Beseitigung und Behandlung von Siedlungsabfällen, 90511000 Abholung von Siedlungsabfällen, 90511200 Einsammeln von Hausmüll
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenOpgaven vedr. uddeling af informationsmateriale udbydes som en option.