80110-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Kantinen – Danmarks Medie- & Journalisthøjskole - Udbud af kantinedrift 2026 - Prækvalifikation (Genudbud)
Auftragsbekanntmachung – Sonderregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelDanmarks Medie- & Journalisthøjskole - Udbud af kantinedrift 2026 - Prækvalifikation (Genudbud)
Vorherige Bekanntmachung0051470-2026
Interne Kennung275852997
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres efter light-regimet (Udbudslovens afsnit III)Udbuddet er opdelt i en prækvalifikationsfase, en tilbudsfase og en eventuel forhandlingsrunde.Der forventes at blive prækvalificeret fire (4) ansøgere til tilbudsfasenUdbudsprocessen gennemføres af Servicemægleren A/S (CVR: 18619385) som rådgiver for DMJX som udbyder kantinedriftsopgaven.Opgaven er ikke opdelt i delaftaler.Ordregiver har undladt at opdele opgaven i delaftaler, grundet opgavens begrænsede økonomiske og volumenmæssige omfang. Ordregiver ser desuden flere positive synergimæssige og styringsmæssige effekter ved, at det er en leverandøren, der håndterer den samlede opgave for Ordregiver, hvorfor det er optimalt, at opgaven udbydes som én samlet opgave.Tilbudsgivere der er omfattet af en obligatorisk udelukkelsesgrund, jf. udbudslovens §§ 134a, 135, 136, eller en af de frivillige udelukkelsesgrunde, jf. § 137, stk. 1, nr. 1, 2, 3, 5 og 6 vil blive udelukket fra deltagelse og vil ikke komme i betragtning til den udbudte aftale. Dette gælder dog ikke, hvis tilbudsgiver kan fremvise dokumentation for self-cleaning, jf. udbudslovens § 138.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 55510000 Dienstleistungen von Kantinen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 55500000 Kantinen- und Verpflegungsdienste, 55512000 Betrieb von Kantinen
5. Los
LosLOT-0000