802292-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – NY RORO ANLÆG I SYDHAVNEN – THYBORØN
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelNY RORO ANLÆG I SYDHAVNEN – THYBORØN
BeschreibungUdbuddet omfatter alle arbejder i forbindelse med udvidelse af Thyborøn Havns Sydhavn med nyt RORO anlæg, herunder etablering af bagland med indpumpet friktionsmateriale fra Thyborøn Kanal, etablering af komplet kajanlæg og RORO anlæg. Udbuddet gennemføres efter proceduren "udbud med forhandling" i henhold til forsyningsvirksomhedsdirektivets artikel 47. Projektet udbydes som en hovedentreprise, og AB18 er gældende for aftaleforholdet.
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet omfatter alle arbejder i forbindelse med udvidelse af Thyborøn Havns Sydhavn med nyt RORO anlæg, herunder etablering af bagland med indpumpet friktionsmateriale fra Thyborøn Kanal, etablering af komplet kajanlæg og RORO anlæg. Udbuddet gennemføres efter proceduren "udbud med forhandling" i henhold til forsyningsvirksomhedsdirektivets artikel 47. Projektet udbydes som en hovedentreprise, og AB18 er gældende for aftaleforholdet. Bygherre forbeholder sig retten til at tildele kontrakten på baggrund af det første indledende tilbud uden gennemførelse af forhandlinger. På samme måde forbeholder Bygherre sig retten til at afholde en yderligere forhandlingsrunde end den ene forventede runde.
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45241000 Bauarbeiten für Häfen
5. Los
LosLOT-0001
BeschreibungUdbuddet omfatter alle arbejder i forbindelse med udvidelse af Thyborøn Havns Sydhavn med nyt RORO anlæg, herunder etablering af bagland med indpumpet friktionsmateriale fra Thyborøn Kanal, etablering af komplet kajanlæg og RORO anlæg. Udbuddet gennemføres efter proceduren "udbud med forhandling" i henhold til forsyningsvirksomhedsdirektivets artikel 47. Projektet udbydes som en hovedentreprise, og AB18 er gældende for aftaleforholdet. Bygherre forbeholder sig retten til at tildele kontrakten på baggrund af det første indledende tilbud uden gennemførelse af forhandlinger. På samme måde forbeholder Bygherre sig retten til at afholde en yderligere forhandlingsrunde end den ene forventede runde.
Optionen
Beschreibung der OptionenDer henvises til tilbudslisten.