2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rammeaftale om udvikling, vedligeholdelse, applikationsdrift og rådgivning ifm. Arbejdstilsynets fagsystemer
Beschreibung: I. Baggrund og formål Arbejdstilsynet er den danske myndighed på arbejdsmiljøområdet. Arbejdstilsynets mål er at fremme et sikkert og sundt arbejdsliv for alle og flytte arbejdsmiljøet i den rigtige retning. Arbejdstilsynet har en række fagsystemer, som Arbejdstilsynet anvender i sit daglige arbejde. Systemerne understøtter tilsynet ift. forberedelse, gennemførsel og afrapportering af tilsyn såvel som sikre data i Arbejdstilsynets registre, datawarehouse mv. Systemerne er egenudviklede og er primært baseret på Microsoftprodukter. Arbejdstilsynet udbyder med denne bekendtgørelse rammeaftale om udvikling, vedligeholdelse, applikationsdrift og rådgivning vedrørende tilsynets fagsystemer. Ydelserne skal – med undtagelse af hovedydelsen ”Projekter”, jf. nedenfor – leveres af et konsulentteam tilbudt af leverandøren bestående af ca. 40 konsulenter. Konsulenterne skal indgå i et tæt samarbejde med Arbejdstilsynets egne medarbejdere i Arbejdstilsynets agile teams. Konsulentteamet arbejder direkte i Arbejdstilsynets systemer. Flere af Arbejdstilsynets fagsystemer har snitflade til ESDH-systemet ”F2” og har integrationspunkter til andre offentlige myndigheder. Arbejdstilsynet anvender Statens IT (SIT) som driftsleverandør og anvender hovedsageligt SITs driftsmodel 3a. II. Hovedydelser Den udbudte rammeaftale omfatter følgende hovedydelser: A) Udvikling og tilpasning B) Projekter baseret på vandfaldsbaseret tilgang C) Vedligeholdelse D) Applikationsdrift E) Rådgivning Ad hovedydelse A): Leverandøren skal levere udvikling og tilpasning af fagsystemerne ved agil tilgang (jf. SAFE-rammeværket), herunder ændringer og/eller udvidelser af systemernes funktionalitet, brugergrænseflade, rapporter og integrationer. Udvikling og tilpasning skal leveres i henhold til de rammer og teknologier, som er angivet ovenfor, jf. afsnit I. Ad hovedydelse B): Leverandøren skal levere ”Projekter” baseret på en vandfaldsbaseret tilgang. Leverancen omfattet af ”Projektet” skal overleveres til Arbejdstilsynets agile teams (teknisk- og procesmæssigt). Projekter skal leveres i henhold til de rammer og teknologier, som er angivet ovenfor, jf. afsnit I. Ad hovedydelse C): Leverandøren skal levere vedligeholdelse, herunder teknisk support, fejlafhjælpning og beredskab. Vedligeholdelse skal leveres i henhold til de rammer og teknologier, som er angivet ovenfor, jf. afsnit I. Ad hovedydelse D): Leverandøren skal levere applikationsdriften på udvalgte fagsystemer, der baseres på Microsoft-produkter og Sitecore (som er under udfasning). Leverandøren skal allokere ressourcer til at udføre den løbende applikationsdrift. Kunden varetager selv rollen som release manager. Pipelines afvikles i Azure DevOps og applikationsovervågning via Grafana. Ad hovedydelse E) Leverandøren skal levere rådgivning ift. Fagsystemerne, eksempelvis business intelligence, brugergrænseflader og user experience, analyseopgaver, udvikling af arkitektur og teknologisk platform, integrationer, sikkerhed og compliance, performance og overvågning, selvbetjeningsløsninger samt AI. Rådgivning skal leveres i henhold til de rammer og teknologier, som er angivet ovenfor, jf. afsnit I.
Interne Kennung: 2025-62053
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72200000 Softwareprogrammierung und -beratung, 72250000 Systemdienstleistungen und Unterstützungsdienste, 72261000 Software-Unterstützung, 72266000 Software-Beratung, 72267100 Wartung von Informationstechnologiesoftware, 72310000 Datenverarbeitung
5. Los
Los: LOT-0000