803332-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Udbud af rammeaftale om teknisk rådgivning og bistand
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af rammeaftale om teknisk rådgivning og bistand
BeschreibungOrdregiver er et fjernvarmetransmissionsselskab for følgende fem interessentkommuner: Frederiksberg, Gentofte, Gladsaxe, København og Tårnby. Ordregiver forsyner omkring 250.000 boliger i hovedstadsområdet med fjernvarme primært baseret på overskudsvarme fra kraftværker og affaldsforbrænding. Nærværende udbud vedrører indgåelse af to rammeaftaler om teknisk rådgivning og bistand relateret til Ordregivers fjernvarmetransmissionsvirksomhed. Delkontrakt 1 vedrørende Drift og Vedligehold og Delkontrakt 2 vedrørende Projekter. Ordregiver har valgt at dele Rådgivningsopgaverne i to delkontrakter for at sikre specialiseret og optimal rådgivning dels for drift- og vedligehold af Ordregivers systemer og dels ved gennemførelse af projekter relateret til Ordregivers systemer. Rådgivningsopgaverne er af specialiseret karakter, og vil have varieret indhold, omfang og type, og skal – alt efter den konkret efterspurgte rådgivning – enten bidrage til at understøtte Ordregivers driftsmæssige funktioner eller Ordregivers projekter. Den tekniske rådgivning omfatter alt fra drift- og vedligehold, projektering, udbud og kontrahering samt projektopfølgning, byggeledelse, projektering og tilsyn. Da Ordregivers behov for rådgivning ændrer sig, i takt med at der stilles nye krav, herunder lovgivningskrav til Ordregiver, kan de oplistede rådgivningsopgaver for hver af delkontrakterne imidlertid ikke betragtes som en udtømmende oplistning af, hvilke Rådgivningsopgaver der vil kunne forekomme i Rammeaftaleperioden. Udover de specifikke anførte områder for de respektive delkontrakter er Rådgiveren generelt forpligtet til at yde teknisk rådgivning og bistand til brug for Ordregivers virksomhed. Delkontrakt 1 vil blive tildelt én enkelt Rådgiver. Delkontrakt 2 vil blive indgået som parallelle rammeaftaler med fire Rådgivere. Tildeling af Rådgivningsopgaver under delkontrakt 2 vil i Rammeaftalens løbetid ske ved gennemførelse af miniudbud ved deltagelse af de valgte Rådgivere. Rådgivningsopgaver omfattet af delkontrakt 1 kan blive gennemført ved anvendelse af delkontrakt 2, hvis løsning af de pågældende Rådgivningsopgaver på delkontrakt 1 ikke er mulig, herunder hvis i. Rådgiveren er optaget af andre Rådgivningsopgaver for Ordregiver, således at Rådgiveren fx afviser at kunne levere inden for den af Ordregiver angivne tidsfrist, ii. Ordregiver vurderer, at Rådgiveren ikke kan påtage sig flere opgaver, som følge af forsinkelse på igangværende Rådgivningsopgaver på delkontrakt 1, der kan tilskrives Rådgiveren, iii. Ordregiver og Rådgiveren ikke kan opnå enighed om en konkret Leveringsaftale (ATR), fx forventede timeforbrug på løsning af Rådgivningsopgaven, således at der efter Ordregivers opfattelse ikke leveres på markedsmæssige vilkår, iv. Rådgiveren ikke besidder alle de nødvendige kompetencer, eller v. Rådgivningsopgaven karakteriseres som en større opgave (værdimæssig over DKK 1.000.000). Såfremt Rådgiveren på delkontrakt 1 også er en af rådgiverne på delkontrakt 2, forbeholder Ordregiver sig retten til at se bort fra tilbud fra Rådgiveren under et konkret miniudbud, såfremt Rådgivningsopgaven er rykket fra delkontrakt 1 til delkontrakt 2 som følge af de oplistede situationer i pkt. i-iii ovenfor.
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et udbud med forhandling, hvilket betyder, at enhver økonomisk aktør kan ansøge om at deltage, men det er kun de ansøgere, som Ordregiver opfordrer dertil, der kan afgive tilbud og som vil kunne deltage i forhandlingerne om de tilbuddene. Ordregiver forbeholder sig retten i forhold til hver delkontrakt særskilt at tildele rammeaftalerne på baggrund af de indledende tilbud. Tilbudsgiverne kan således ikke forvente, at der vil blive gennemført forhandlinger. Ved gennemførelse af forhandling vil Ordregiver for hver delkontrakt – på baggrund af de indledende tilbud - afholde individuelle forhandlinger med hver tilbudsgiver. På baggrund af drøftelserne under forhandlingerne reviderer Ordregiver eventuelt (dele af) udbudsmaterialet, hvorefter Ordregiver opfordrer tilbudsgiverne til at afgive revideret eller endeligt tilbud for hver delkontrakt. Ordregiver forventer at gennemføre én forhandlingsrunde pr. delkontrakt før tilbudsgiverne opfordres til at afgive deres endelige tilbud. Ordregiver forbeholder sig dog retten til at afholde flere end én forhandlingsrunde, hvis dette er nødvendigt. Ordregiver vil iagttage principperne om ligebehandling og gennemsigtighed gennem hele tilbuds- og forhandlingsfasen.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros, 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen, 71600000 Technische Tests, Analysen und Beratung
5. Los
LosLOT-0001
TitelDrift- og vedligehold
BeschreibungDelkontrakt 1 vedrører Drift- og vedligehold relateret til Ordregivers fjernvarmetransmissionsvirksomhed. Rådgivningsopgaverne vil skulle udføres på Ordregivers forskellige anlæg beliggende i hovedstadsområdet. Rådgivningsopgaverne består af følgende (ikke udtømmende oplistning: • Projektledelse, fagtilsyn, idriftsættelse og dokumentation af mindre projekter, indenfor drift og vedligehold • Overordnet teknisk rådgivning indenfor fjernvarmeanlægget og dets udstyr, herunder udarbejdelse af tekniske notater og rapporter • Rådgivning om jord- og rørarbejder, herunder også ledningsforespørgsler (LER) • Rådgivning ifm. større grundårsagsanalyser for kritisk udstyr • Driftsoptimering • Miljøgodkendelse og miljøledelse • Bygningsvedligehold, tilstandsvurderinger og betonundersøgelser • Dokumentationsarbejder, herunder også i CTR’s interne programmer såsom GIS • Strategisk vedligehold, herunder tilblivelsen af vedligeholdelsesstrategier indenfor kritisk udstyr • Rådgivning omkring hydraulik • Rådgivning omkring rørstatik • Rådgivning om el, højspænding og lavspænding • Rådgivning omkring designgrundlag Delkontrakt 1 vil blive tildelt én enkelt Rådgiver for en 4-årig periode med mulighed for forlængelse 4 gange 12 måneder.
LosLOT-0002
TitelProjekter
BeschreibungDelkontrakt 2 vedrører Projekter relateret til Ordregivers fjernvarmetransmissionsvirksomhed. Rådgivningsopgaverne vil skulle udføres på Ordregivers forskellige anlæg beliggende i hovedstadsområdet. Rådgivningsopgaverne består af følgende (ikke udtømmende oplistning): • Projektledelse, projekteringsledelse, IKT, udbud, byggeledelse, arbejdsmiljø, fagtilsyn og projektopfølgning idriftsættelse/commissioning, dokumentation, af omfangsrige anlægsprojekter • Overordnet teknisk rådgivning indenfor fjernvarmeanlægget og dets udstyr, herunder udarbejdelse af tekniske rapporter og rådgivning om designgrundlag for fjernvarmeanlægs centrale komponenter • Dokumentationsarbejder, herunder også i Kundens interne programmer såsom GIS • Rådgivning omkring hydraulik • Rådgivning omkring rørstatik • Rådgivning om el, højspænding og lavspænding • Rådgivning om jord- og rørarbejder • Rådgivning om styring og kontrol (SRO/OT) • Rådgivning om byggeri Delkontrakt 2 vil blive indgået som parallelle rammeaftaler med fire Rådgivere for en 4-årig periode med mulighed for forlængelse 4 gange 12 måneder. Tildeling af Rådgivningsopgaver i Rammeaftalens løbetid vil ske ved gennemførelse af miniudbud ved deltagelse af de valgte Rådgivere.