803364-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Technische Beratung und Konstruktionsberatung – Bygherrerådgivning Campus Hobro
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelBygherrerådgivning Campus Hobro
BeschreibungDe fem uddannelsesaktører - og dermed udbuddets ordregiver(e) - er Himmerlands Erhvervs- og Gymnasieuddannelser (HEG), Erhvervsakademi Dania, SOSU Nord, FGU Himmerland og Mariagerfjord Kommune, der i en årrække har samarbejdet omkring rammerne for et fælles projekt omkring etableringen af et nyt campus i Hobro. Den kommende bygherrerådgiver får en nøglerolle i projektet, herunder med ansvaret for både traditionelle bygherrerådgiverydelser knyttet til tidsplaner, økonomi- og kontraktstyring samt udbud, men også i forhold til at sikre et bæredygtigt, fleksibelt og innovativt projektresultat for ordregiver.
Interne Kennung1071657
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensI den indledende prækvalifikationsfase kan enhver virksomhed ansøge om prækvalifikation på baggrund af udbudsbekendtgørelsen. Efter udløbet af ansøgningsfristen vil ordregiver udvælge de virksomheder, som er bedst egnede til at afgive tilbud på rammeaftalen. Ordregiver forventer at udvælge fem ansøgere til at afgive tilbud. I den efterfølgende tilbudsfase vil de ansøgere, som ordregiver har udvalgt i prækvalifikationsfasen, blive opfordret til at afgive et tilbud på de udbudte opgaver. Ordregiver forventer at tildele rammeaftalen til én tilbudsgiver. Hvis en ellers prækvalificeret virksomhed meddeler Ordregiver, at virksomheden ikke ønsker at forblive i udbuddet, eller hvis virksomheden ikke kan fremsende behørig ESPD-dokumentation, forbeholder Ordregiver sig retten til at prækvalifi-cere 'den næste i rækken'. En virksomhed, der prækvalificeres som 'den næste i rækken' vil fortsat få tilstrækkelig tid til tilbudsudarbejdelsen, men må i sagens natur være indstillet på at have mindre tid end de allerede prækvalificerede (øvrige) virksomheder
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71240000 Dienstleistungen von Architektur- und Ingenieurbüros sowie planungsbezogene Leistungen, 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau, 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen, 71520000 Bauaufsicht, 71530000 Beratung im Bauwesen
5. Los
LosLOT-0000