See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af juridiske tjenesteydelser
Beschreibung: EIFO er etableret som selvstændig offentlig virksomhed i henhold til lov nr. 167 af 21. juni 2022 (lov om Danmarks Eksport- og Investeringsfond). EIFO er danske virksomheders fælles indgang til risikovillig statslig finansiering og samler i én og samme finansielle institution, Danmarks officielle eksportkreditinstitut (ECA) og nationale erhvervsfremmende bank (NPB). EIFO har til formål at understøtte vækst, fornyelse og bæredygtig omstilling i danske virksomheder – både i Danmark og internationalt. EIFOs aktiviteter spænder bredt – fra projekt- og eksportfinansiering over venture- og fondsinvesteringer til finansiering af den grønne omstilling og den danske forsvarsindsats. De juridiske problemstillinger, EIFO håndterer, er tilsvarende komplekse og tværfaglige og kræver specialiseret rådgivning inden for en lang række retsområder. EIFO agter at indgå en rammeaftale vedrørende juridiske tjenesteydelser indenfor følgende delaftaler: - Delaftale 1: Offentlig ret - Delaftale 2: Databeskyttelse - Delaftale 3: Indkøb og udbud - Delaftale 4: Arbejdsret - Delaftale 5: Statsstøtte og EU-ret - Delaftale 6: Genforsikring - Delaftale 7: Finansieringsret (SME/NPB) - Delaftale 8: Finansieringsret (Large Corporates/ECA) - Delaftale 9: M&A og selskabsret - Delaftale 10: Fonde og AIF - Delaftale 11: Fast ejendom og entrepriseret
Interne Kennung: Udbud af juridiske tjenesteydelser-686cffa30272db0caf301ae7
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et EU-udbud efter Light-regimet i udbudslovens afsnit III, som gælder ved indgåelse af rammeaftaler vedrørende sociale og andre specifikke tjenesteydelser, der er anført i bilag XIV til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv nr. 2014/24/EU, hvorefter EIFO har fastlagt en procedure i overensstemmelse med udbudslovens § 2, herunder fastsættelse af kriterier for tildeling, jf. § 186. EIFO har fastlagt proceduren for EU-udbuddet som et begrænset udbud, hvilket betyder, at enhver, der ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene, og som opfylder de fastsatte mindstekrav for egnethed, kan ansøge om at afgive tilbud. EIFO ønsker at invitere op til 5 ansøgere til at deltage på hver delaftale i udbuddet og afgive tilbud. Såfremt flere end 5 ansøgere per delaftale opfylder EIFOs krav til egnethed, udvælger EIFO de 5 ansøgere per delaftale, som vurderes som bedst egnede til løfte opgaven af den udbudte art. Udvælgelsen vil ske på baggrund af en vurdering af de beskrevne referencer set i forhold til de enkelte delaftaler. De ansøgere, der prækvalificeres efter udvælgelsen, vil blive inviteret til at afgive tilbud. Tilbudsgiverne udarbejder herefter deres tilbud på baggrund af udbudsmaterialet. EIFO åbner og gennemgår tilbuddet og vurderer, om det opfylder de formelle krav til udbuddet. EIFO vil herefter evaluere de konditionsmæssige tilbud i overensstemmelse med tildelingskriteriet angivet i udbudsbetingelserne, og tildelingsbeslutning vil herefter blive udsendt.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79000000 Dienstleistungen für Unternehmen: Recht, Marketing, Consulting, Einstellungen, Druck und Sicherheit
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79110000 Juristische Beratung und Vertretung, 79140000 Rechtsberatung und -auskunft
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Offentlig ret
Beschreibung: Opgaverne under denne delaftale vedrører løbende rådgivning og sparring indenfor det offentligretlige område vedrørende fx EIFO-loven, offentlighedsloven og forvaltningsloven mm. Dette omfatter bl.a. fortolkning af EIFO-loven, vurdering af aktindsigtsanmodninger, vurdering af habilitet, tavshedspligt samt rådgivning i forbindelse med eventuelle klage- og tilsynssager. Det forventes, at tilbudsgiver har solid ekspertise indenfor offentlig ret, herunder rådgivning til offentlige instanser eller selvstændige offentlige virksomheder.
Interne Kennung: Delaftale 1-686cffa30272db0caf301ae5
Los: LOT-0002
Titel: Databeskyttelse
Beschreibung: Opgaverne under denne delaftale vedrører løbende rådgivning og sparring indenfor databeskyttelsesområdet. Dette indebærer fx håndtering af persondata, gennemgang og udarbejdelse af databehandleraftaler, spørgsmål til artikel 30 fortegnelsen, gennemførelse af konsekvensanalyser (DPIA) og risikovurderinger, rådgivning om oplysningspligt og hjemmelsgrundlag, samt håndtering af brud på datasikkerheden og løbende DPO-support. Det forventes, at tilbudsgiver har solid ekspertise indenfor GDPR og databeskyttelsesret samt erfaring med at yde rådgivning til virksomheder med komplekse databehandlingsaktiviteter, samt stå til rådighed med kort varsel, særligt i forbindelse med databrud, som skal indberettes til Datatilsynet.
Interne Kennung: Delaftale 2-686cffa30272db0caf301ae8
Los: LOT-0003
Titel: Indkøb og udbud
Beschreibung: Opgaverne under denne delaftale vedrører løbende rådgivning og sparring indenfor indkøbs- og udbudsområdet. Opgaverne vedrørende fx juridisk bistand ved planlægning, gennemførelse og kontrol af udbud, herunder vurdering af udbudspligt, udarbejdelse og kvalitetssikring af udbudsmateriale, kontraktindgåelse samt håndtering af klagesager. Det forventes, at tilbudsgiver har solid ekspertise indenfor både dansk og EU-udbudsret, herunder konkret erfaring med rådgivning til offentlige instanser eller selvstændigt offentlige virksomheder.
Interne Kennung: Delaftale 3-686cffa30272db0caf301ae9
Los: LOT-0004
Titel: Arbejdsret
Beschreibung: Opgaverne under denne delaftale vedrører løbende rådgivning og sparring indenfor kollektiv og individuel arbejdsret, herunder ved håndtering af igangværende og afsluttede sager relateret til personalejuridiske forhold, i relation til opsigelsesvilkår, fritstilling og afregning af ferie samt forhandling og fortolkning af EIFOs virksomhedsoverenskomst. Derudover ønskes bistand til udarbejdelse af juridisk bindende dokumentation, ansættelseskontrakter og øvrige aftaler. Det forventes, at tilbudsgiver har solid ekspertise indenfor arbejdsret og HR-juridiske forhold, både på rådgivnings- og dokumentationsniveau. Det forventes ligeledes, at tilbudsgiver kan repræsentere EIFO i tilfælde, hvor det anses nødvendigt.
Interne Kennung: Delaftale 4-686cffa30272db0caf301aea
Los: LOT-0005
Titel: Statsstøtte og EU-ret
Beschreibung: EIFO er underlagt en række internationale forpligtelser i WTO og OECD og ikke mindst i henhold til EU-lovgivningen. Især fortolkningen af EU’s statsstøtteret er dynamisk og under konstant udvikling. Der kan derfor opstå behov for at indhente ekstern juridisk bistand i forbindelse med rådgivning om og fortolkning af forskellige internationale og EU-retlige kilder. Opgaverne under denne delaftale vedrører løbende rådgivning og sparring om fortolkning og anvendelse af international ret i bred forstand såsom traktater, konventioner og internationale aftaler og domspraksis relateret til EIFOs aktiviteter (f.eks. TEUF, OECD, WTO-aftaler og afgørelser mv.), samt rådgivning om fortolkning og anvendelse af EU-retskilder såsom forordninger og direktiver relateret til EIFOs aktiviteter. Yderligere dækker opgaverne under denne aftalerådgivning om EU statsstøtteret på generelt niveau og specifikt i forhold til EIFO, rådgivning om fortolkning og anvendelse af vejledninger og guidelines relateret til EIFOs aktiviteter udgivet af EU eller andre internationale organisationer, samt rådgivning specifikt om fortolkning og anvendelse af TEUF art. 346 og udarbejdelse af notater og afgivelse af opinions relateret til ovenstående punkter. Det forventes, at tilbudsgiver har solid ekspertise indenfor statsstøtteområdet og EU-retten. Ligesom det forventes, at EIFO ofte vil have brug for en hurtig tilbagemelding på henvendelser (gerne indenfor en uge), da der typisk vil være tale om rådgivning i konkrete sager eller udvikling af nye ordninger af en vis hastende karakter.
Interne Kennung: Delaftale 5-686cffa30272db0caf301aeb
Los: LOT-0006
Titel: Genforsikring
Beschreibung: Genforsikring er et essentielt forretningsområde for EIFO. Ved udgangen af 2024 var EIFOs samlede låne- og garantieksponering på eksportkreditporteføljen ca. EUR 18 mia. Denne del af porteføljen er genforsikret for ca. EUR 6 mia. (33 pct.) gennem både treaty- og fakultativ genforsikring. I forbindelse med genforsikringssager kan EIFO have behov for løbende rådgivning og sparring på genforsikringsområdet bl.a. i forbindelse med kontraktudarbejdelse ved indgåelse af genforsikringsaftaler eller etablering af templates. Derudover har EIFO behov for rådgivning og sparring i forbindelse med re- eller omstruktureringer af forretninger med genforsikring, samt rådgivning og eventuel repræsentation i forbindelse med erstatningsansvarssager. Det forventes, at tilbudsgiver har solide ekspertise indenfor genforsikring, herunder forsikringsret og finansieringsret med videregående kendskab til international og engelsk ret.
Interne Kennung: Delaftale 6-686cffa30272db0caf301aec
Los: LOT-0007
Titel: Finansieringsret (SME/NPB)
Beschreibung: EIFO agerer som National Promotional Bank (NPB) og yder finansiering til SMV’er, hvilket kræver juridisk ekspertise inden for finansieringsret. Opgaverne under denne delaftale vedrører løbende rådgivning og sparring om generelle spørgsmål relateret til finansieringsret i bred forstand, samt rådgivning og assistance i forbindelse med konkrete finansieringstransaktioner i EIFOs forretningsområde for SME. EIFO har ligeledes behov for assistance til vurdering af risici og sikring af forpligtelser og rettigheder både på et generelt niveau og relateret til den enkelte transaktion, herunder i form af due diligence processer, samt udarbejdelse og gennemgang af finansieringsaftaler, særligt låneaftaler, garantiaftaler, sikkerhedsdokumenter, interkreditoraftaler og lignende. Det forventes, at tilbudsgiver har solid ekspertise indenfor finansieringsret, herunder i særdeleshed på SME-området. Det forventes yderligere, at tilbudsgiver kan formidle og håndtere kontakt til udenlandske advokater med høj faglig kvalitet indenfor finansieringsret både i forbindelse med konkrete transaktioner og vedrørende generelle spørgsmål.
Interne Kennung: Delaftale 7-686cffa30272db0caf301aed
Los: LOT-0008
Titel: Finansieringsret (Large Corporates/ECA)
Beschreibung: EIFO fungerer som Danmarks eksportkreditagentur (ECA) og yder store eksportrelaterede finansieringer, typisk i form af projektfinansiering. Opgaverne under denne delaftale vedrører løbende rådgivning og sparring om generelle spørgsmål relateret til finansieringsret i bred forstand, samt rådgivning og assistance i forbindelse med konkrete finansieringstransaktioner, særligt projektfinansieringer indenfor EIFOs forretningsområde for Large Corporates. EIFO har ligeledes behov for vurdering af risici og sikring af forpligtelser og rettigheder, både på et generelt niveau og relateret til den enkelte transaktion, herunder i form af due diligence processer, samt udarbejdelse og gennemgang af finansieringsaftaler, herunder låneaftaler, garantiaftaler, rammeaftaler, common terms aftaler, sikkerhedsdokumenter, interkreditoraftaler og lignende, samt dokumentation baseret på LMA standarder. Det forventes, at tilbudsgiver har solid ekspertise indenfor finansieringsret, herunder i særdeleshed indenfor projektfinansiering i ind- og udland. Det forventes yderligere, at tilbudsgiver kan formidle og håndtere kontakt til udenlandske advokater med høj faglig kvalitet indenfor finansieringsret og projektfinansiering, både i forbindelse med konkrete transaktioner og vedrørende generelle spørgsmål.
Interne Kennung: Delaftale 8-686cffa30272db0caf301aee
Los: LOT-0009
Titel: M&A og selskabsret
Beschreibung: Opgaverne under denne delaftale vedrører løbende rådgivning og sparring i forbindelse med konkrete M&A- og ventureinvesteringer samt salg af virksomheder indenfor EIFOs forretningsområde Investment. Dette inkluderer risikovurdering og sikring af forpligtelser og rettigheder både på et generelt niveau, men også relateret til den enkelte transaktion, herunder due diligence processer samt udarbejdelse og gennemgang af overdragelsesaftaler, investeringsaftaler, ejeraftaler, warrantaftaler og tilsvarende dokumentation indenfor området. EIFO har også behov for rådgivning om generelle spørgsmål primært relateret til selskabsret, M&A, venture samt investeringsscreening. Det forventes, at tilbudsgiver har solid ekspertise indenfor M&A og selskabsret. Det forventes, at tilbudsgiver kan formidle og håndtere kontakt til udenlandske advokater med høj faglig kvalitet indenfor M&A og selskabsret, både i forbindelse med konkrete transaktioner og vedrørende generelle spørgsmål.
Interne Kennung: Delaftale 9-686cffa30272db0caf301aef
Los: LOT-0010
Titel: Fonde og AIF
Beschreibung: Opgaverne under denne delaftale vedrører løbende rådgivning og sparring i forbindelse med konkrete fondsinvesteringer indenfor EIFOs forretningsområde Investment, samt vurdering af risici og sikring af forpligtelser og rettigheder relateret til den enkelte investering, herunder i form af due diligence processer, samt på generelt niveau. Der kan ligeledes være behov for rådgivning om generelle spørgsmål relateret til private equity og alternative investeringsfonde/AIF, samt gennemgang og forhandling af fondsdokumentation, herunder limited partnership agreements, side letter og tegningsdokumentation. Det forventes, at tilbudsgiver har solid ekspertise indenfor fondsinvesteringer og erfaring med internationale fondsstrukturer, samt rådgivning til institutionelle investorer. Det forventes ligeledes, at tilbudsgiver kan formidle og håndtere kontakt til udenlandske advokater med høj faglig kvalitet indenfor private equity og AIF – både i forbindelse med konkrete investeringer og vedrørende generelle spørgsmål.
Interne Kennung: Delaftale 10-686cffa30272db0caf301af0
Los: LOT-0011
Titel: Fast ejendom og entrepriseret
Beschreibung: Opgaverne under denne delaftale vedrører rådgivning og assistance i relation til konkrete garantikald på AB-garantier og tilsvarende garantier udstedt af EIFO i relation til entrepriser, samt vurdering af juridiske risici og sikring af forpligtelser og rettigheder relateret til den enkelte garanti. Opgaverne kan ligeledes dækker over rådgivning og assistance i forbindelse med udenretlige tvister og retssager opstået i relation til AB-garantier og tilsvarende, samt repræsentation ved tvister, særligt ved Voldgiftsnævnet for Bygge og Anlægsvirksomhed. Rådgivning omfatter både specifikke sager og generelle forhold inden for fast ejendom og entrepriseret. Det forventes derfor, at tilbudsgiver har indgående kendskab til dansk entrepriseret og fast ejendom, samt erfaring med konfliktløsning og garantihåndtering.
Interne Kennung: Delaftale 11-686cffa30272db0caf301af1