See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: DanMAX-projektet: Indkøb af servere til HPC-cluster
Beschreibung: DTU ønsker at indkøbe 20-25 servere som skal integreres i det eksisterende MAX IV HPC-cluster. Serverne vil blive anvendt til dataanalyse af meget store volumetriske billeddatasæt. Opgaven er i høj grad paralleliserbar, så der er fokus på et stort antal kerner og mindre fokus på hastigheden af den enkelte kerne.
Interne Kennung: 10275
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
Zusätzliche Einstufung (cpv): 48800000 Informationssysteme und Server, 48820000 Server
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Tilkøb af 5 ekstra servere.