805257-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Küchenmöbel – Udbud af køkkenløsninger til Boligkontoret Århus
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af køkkenløsninger til Boligkontoret Århus
BeschreibungBoligkontoret Århus (Ordregiver) ønsker løbende at anskaffe køkkener til sine almene boliger via den kollektive råderet. Den kollektive råderet betyder i praksis, at Ordregiver finansierer anskaffelsen, mens lejeren betaler for forbedringen via huslejen. Ordregiver estimerer at der årligt skal udskiftes ca. 40 køkkener fordelt på de enkelte afdelinger Estimatet er Ordregivers skøn, og baseret på historiske og forventelige volumener. Volumen er udelukkende vejledende, hvorfor det ikke kan tages som udtryk for en garanteret fremtidig omsætningsstørrelse. Ordregiver tildeler rammeaftalen til to (2) leverandører, som i løbet af rammeaftaleperioden vil blive tildelt konkrete ordre i form af leverance af køkkener. Ordregivers maksimale volumen vil være +20% af den anslåede mængde for rammeaftaleperioden. Den udbudte rammeaftale er ikke opdelt i delkontrakter af følgende årsag: Ordregiver har valgt ikke at udbyde særskilte delkontrakter. Ordregiver har, med baggrund i økonomiske forhold skønnet, at der med en samlet aftale kan opnås mere fordelagtige priser. Af hensyn til kvaliteten og sammenhængen i den samlede udbudte opgave vurderes det hensigtsmæssigt med én samlet Rammeaftale, ligesom en opdeling, ud fra et markedsmæssigt forhold, ikke skønnes at give yderligere virksomheder – herunder SMV – mulighed for at afgive tilbud.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud, jf. udbudslovens bestemmelser herom.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Zusätzliche Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 39141000 Küchenmöbel
Zusätzliche Einstufung (cpv): 39000000 Möbel (einschließlich Büromöbel), Zubehör, Haushaltsgeräte (ausgenommen Beleuchtung) und Reinigungsmittel, 39220000 Küchenausstattung, Haushalts- und Heimartikel, Catering-Zubehör
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenRammeaftalen har en varighed på 2 år fra rammeaftalens underskrift. Ordregiver har herefter mulighed for at forlænge rammeaftalen 2 gange af 12 måneder med et varsel på 6 måneder inden udløb af den oprindelige rammeaftaleperiode.