806622-2025 - Ergebnis
Polen – Kreditgewährung – Udzielenie kredytu długoterminowego z przeznaczeniem na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu obligacji przychodowych serii A21
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdzielenie kredytu długoterminowego z przeznaczeniem na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu obligacji przychodowych serii A21
BeschreibungPrzedmiotem zamówienia jest udzielenie kredytu długoterminowego w kwocie: 13 500 000,00 PLN (trzynaście milionów pięćset tysięcy złotych 00/100) z przeznaczeniem na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu obligacji przychodowych serii A21”. 1. Wykonawca udzieli Zamawiającemu w 2025 roku kredytu w walucie polskiej w kwocie 13 500 000,00 PLN (słownie: trzynaście milionów pięćset tysięcy złotych 00/100) na warunkach określonych w umowie. 2. Zamawiający przeznaczy środki z kredytu na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu obligacji przychodowych serii A21. 3. Okres kredytowania: od dnia zawarcia umowy do 31 grudnia 2040 r. 4. Kredyt będzie uruchomiony jednorazowo do dnia 01 grudnia 2025 roku („na żądanie”) tj. po przedłożeniu przez Zamawiającego pisemnej dyspozycji do uruchomienia kredytu – kredyt dostępny na rachunku Zamawiającego w terminie maksymalnie 2 dni robocze od dnia złożenia dyspozycji. 5. Uruchomienie kredytu nastąpi na rachunek wskazany w umowie. 6. Karencja w spłacie kapitału kredytu obowiązuje do dnia poprzedzającego dzień pierwszej spłaty raty kapitałowej. 7. Okres spłaty kapitału kredytu – 15 lat (od 31 stycznia 2026 roku do dnia 31 grudnia 2040 roku). 8. Termin rozpoczęcia spłaty rat kapitału kredytu (pierwszy termin płatności raty kapitałowej wypada na 31 stycznia 2026 roku. Z uwagi na przypadającą w tym dniu sobotę, termin spłaty przesuwa się na pierwszy dzień roboczy, tj. 2 lutego 2026 r). 9. Forma spłaty kapitału kredytu oraz odsetek od kredytu – raty miesięczne (Spłata rat kapitału kredytu oraz odsetek winna się odbywać na ostatni dzień każdego miesiąca). 10. Spłata kapitału będzie dokonywana w 180 miesięcznych ratach, każda rata po 75 000,00 zł. 11. Zamawiający zastrzega sobie możliwość wcześniejszej spłaty całości lub części kredytu przez Zamawiającego w dogodnych dla niego terminach, po uprzednim zawiadomieniu Wykonawcy o zamiarze dokonania spłaty w terminie 3 dni przed jej dokonaniem. W takiej sytuacji odsetki od kredytu naliczone będą wyłącznie od aktualnego zadłużenia i za faktyczny okres jego występowania a Zamawiający nie będzie ponosił żadnych kosztów z tego tytułu na rzecz Wykonawcy. 12. Kredyt będzie oprocentowany w oparciu o stawkę WIBOR dla 1 miesięcznych złotowych depozytów międzybankowych wyliczonej jako średnia z ostatniego miesiąca poprzedzającego miesiąc za który naliczane jest oprocentowanie, powiększonej o ewentualną stałą marżę banku w wysokości wynikającej z oferty. Jeżeli wskaźnik WIBOR przestanie być publikowany lub ustanowiony, oprocentowanie kredytu będzie obliczane na bazie wskaźnika POLSTR (lub kolejnego, wskazanego przez regulatora), zgodnie z obowiązującymi przepisami i wytycznymi KNF. 13. Jeżeli data spłaty kredytu lub odsetek przypada na sobotę lub na dzień ustawowo wolny od pracy, uważa się, że termin został zachowany, jeżeli spłata nastąpiła w pierwszym dniu roboczym po terminie określonym w umowie. 14. W przypadku wcześniejszej spłaty kredytu, odsetki liczone będą za okres jego faktycznego wykorzystania. 15. W przypadku dokonania przez Zamawiającego wcześniejszej spłaty części kredytu, Strony ustalają nowy harmonogram spłaty w formie aneksu do umowy. 16. Wysokość jednorazowej prowizji bankowej nie może przekroczyć 0,2% wartości udzielonego kredytu. Prowizja będzie płatna w okresie 7 dni roboczych po dniu uruchomienia kredytu. 17. Wszystkie elementy cenotwórcze poza bazą oprocentowania określoną w punkcie 12, tj. stawka WIBOR 1M (Jeżeli wskaźnik WIBOR przestanie być publikowany lub ustanowiony, oprocentowanie kredytu będzie obliczane na bazie wskaźnika POLSTR lub kolejnego, wskazanego przez regulatora, zgodnie z obowiązującymi przepisami i wytycznymi KNF), będą wielkościami stałymi na czas obowiązywania umowy i nie będą mogły podlegać negocjacji. 18. Do naliczenia odsetek od kredytu należy przyjąć kalendarz n/365, „n” oznacza rzeczywistą liczbę dni w miesiącu przy roku obrachunkowym 365 dni. 19. Zamawiający dopuszcza możliwość zmiany harmonogramu spłaty kredytu w przypadku zmiany sytuacji finansowej Zamawiającego, tj. gdy w okresie obowiązywania umowy kredytowej zaistnieje zagrożenie przekroczenia relacji, o której mowa w art. 243 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1530), wówczas Zamawiający może zwrócić się do Wykonawcy z wnioskiem o zmianę harmonogramu spłat, który zostanie zaakceptowany przez obie strony umowy. Zmiana harmonogramu nie będzie skutkować dodatkowymi opłatami ani prowizjami. 20. Formę zabezpieczenia kredytu stanowi weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową. Zamawiający nie przewiduje innych form zabezpieczenia niż wskazane powyżej. 21. Gmina nie złoży oświadczenia o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 par. 1 pkt. 5 k.p.c. 22. Zamawiający zastrzega sobie prawo unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia zgodnie z art. 258 ustawy Prawo zamówień publicznych. 23. Kredyt nie może być obciążony innymi opłatami niż wymienione w SWZ. 24. Zamawiający wyraża zgodę na kontrasygnatę skarbnika na umowie kredytu, wekslu, deklaracji wekslowej. 25. Na rachunkach Gminy w bankach nie ciążą zajęcia egzekucyjne. 26. Gmina nie posiada zaległych zobowiązań wobec ZUS i US oraz w bankach. 27. W Gminie nie był prowadzony program postępowania naprawczego w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. 28. W Gminie nie były prowadzone za pośrednictwem komornika sądowego działania windykacyjne na wniosek banków. 29. Zamawiający nie posiada zobowiązań z tytułu wykupu wierzytelności, forfaitingu, faktoringu, eFinancingu, leasingu. 30. Zamawiający nie udzielił poręczeń i gwarancji innym podmiotom. Ze względu na ograniczoną ilość znaków dalsza część opisu w SWZ.
Vorherige Bekanntmachung703604-2025
Interne KennungZP.271.9.2025 AP
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtja
Begründung des beschleunigten VerfahrensZgodnie z art. 138 ust. 2 Pzp, Zamawiający może wyznaczyć termin składania ofert krótszy niż termin określony w ust. 1, nie krótszy niż 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej. Pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert wynika z konieczności zagwarantowania przez gminę Uniejów środków finansowych na dokonanie wcześniejszego wykupu obligacji przychodowych w celu ich umorzenia. Podstawowym powodem jest optymalizacja kosztów obsługi długu. Analiza porównawcza wykazała, że koszty związane z pozyskaniem nowego finansowania (zaciągnięciem zobowiązania na sfinansowanie wykupu obligacji) będą niższe niż koszty dalszej obsługi obligacji przychodowych na dotychczasowych warunkach emisyjnych. Szczegółowe uzasadnienie stanowi załącznik do protokołu postępowania.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66113000 Kreditgewährung
5. Los
LosLOT-0001