807069-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Industrielle Maschinen – Udbud af fjernvarmeunits (erhverv)
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af fjernvarmeunits (erhverv)
BeschreibungUdbuddet omhandler Kontrakt om levering af fjernvarmeunits (type 1-5) til erhverv, som kan dække direkte forsynede fjernvarmeanlæg hos erhvervsvirksomheder, herunder eksempelvis boligforeninger, andelsforeninger, ejerforeninger, kommunale bygninger og liberalt erhverv. En nærmere beskrivelse af de omfattede fjernvarmeunits fremgår af kravspecifikationen (Bilag 1) Kontrakten dækker indkøb af fjernvarmeunits til Aalborg Forsynings Varme+ ordning. Kontrakten udbydes som en én-leverandør aftale, hvor Ordregiver efter behov bestiller units til levering. Der foretages dermed ikke en opdeling af aftalen i delaftaler. Kontrakten har et omfang, der logistisk og praktisk mest optimalt dækkes med én leverandør, herunder også for at minimere eget ressourceforbrug. Endeligt har opgaven et mindre omfang og egner sig derfor ikke i en yderligere opsplitning.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensOffentligt udbud
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 42000000 Industrielle Maschinen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42511000 Wärmeaustauscher und Maschinen zum Verflüssigen von Luft oder anderen Gasen, 44115220 Heizungsinstallationsbedarf
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenOrdregiver har ret til at udnytte følgende optioner: 1) Option 1: Forlængelse af Kontrakten med op til 1 år, hvor der forventeligt skal anskaffes 66 fjernvarmeunits (type 1 - 5). Det forventes, at disse fjernvarmeunits fordeles således: • Fjernvarmeunits type 1: 12 stk. • Fjernvarmeunits type 2: 23 stk. • Fjernvarmeunits type 3: 23 stk. • Fjernvarmeunits type 4: 5 stk. • Fjernvarmeunits type 5: 3 stk. 2) Option 2: Forlængelse af Kontrakten med op til 1 år, hvor der forventeligt skal anskaffes 66 fjernvarmeunits (type 1 - 5). Det forventes, at disse fjernvarmeunits fordeles således: • Fjernvarmeunits type 1: 12 stk. • Fjernvarmeunits type 2: 23 stk. • Fjernvarmeunits type 3: 23 stk. • Fjernvarmeunits type 4: 5 stk. • Fjernvarmeunits type 5: 3 stk. De angivne mængder ovenfor er alene vejledende og udgør ingen forpligtelse til at aftage disse mængder. Det faktiske omfang af fjernvarmeunits afhænger af antallet af erhvervskunder, der tilmelder sig Varme+ ordningen. Antallet af fjernvarmeunits kan derfor blive højere eller lavere end angivet. Ordregiver skal skriftligt meddele Leverandøren om udnyttelse af en option senest 3 måneder før optionen træder i kraft. De vilkår, der gælder i den oprindelige kontraktperiode, finder tilsvarende anvendelse for de fjernvarmeunits, der leveres under optionerne, medmindre andet er skriftligt aftalt mellem partnerne. Ved optionerne anvendes de samme priser for fjernvarmeunits som i kontraktperioden, jf. Leverandørens tilbud (Bilag 2).