See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Digitalt opslagsværk over juridisk information
Beschreibung: Behovet omfatter licenser til juridiske medarbejdere ved Danmarks Domstole. Der er behov for et digitalt opslagsværk til juridisk informationssøgning, som med højst mulig grad af pålidelighed giver samlet adgang til flest mulige gældende og historiske danske retskilder. Opslagsværket skal bl.a. omfatte kommenterede love, lovforarbejder, retspraksis, EU-regler og andre relevante kilder. Opslagsværkets omfang og detaljeringsgrad skal være egnet til professionelt brug, hvilket indebærer: - Adgang til bredest mulige og fuldstændigt register over både ældre og nuværende retskilder, med adgang til en fyldestgørende samling af retspraksis og lovforarbejder. - Højst mulige detaljeringsgrad i form af udførlige kommentarer, noter og henvisninger, der ikke blot forklarer kilderne, men også sætter dem i kontekst og viser deres praktiske betydning. - Tværgående funktioner i form af avancerede søge- og krydsreferencemuligheder, der skaber overblik og sammenhæng mellem kilderne – fx mellem gældende og historiske udgaver af love, lovforarbejder, retspraksis og juridisk litteratur. Opslagsværket skal dermed sikre, at domstolenes medarbejdere har adgang til et redskab med den højest mulige grad af faglig kvalitet, præcision og anvendelighed i det daglige arbejde. Opslagsværket skal i sin helhed være klar til ibrugtagning den 1. januar 2026.
Interne Kennung: 23/39193
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79140000 Rechtsberatung und -auskunft
Zusätzliche Einstufung (cpv): 22473000 Technische Handbücher
5. Los
Los: LOT-0001