See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Indgåelse af samarbejdsaftale, købsaftale og totalentrepriseaftale vedr. opførelse af almene boliger i Asnæs
Beschreibung: Skovby Entreprise A/S ønsker at opføre blandet byggeri på ejendommen matr.nr. 13a, Asnæs By, Asnæs, beliggende Stålhøjvej 21, 4550 Asnæs ("Hovedejendommen"). Projektet omfatter 34 almene familieboliger og 10 almene ældreboliger med tilhørende fælleshus samt 19 private boliger, fælles veje, fælles grønne arealer og fælles parkering. De almene boliger etableres på en del af Hovedejendommen ("Ejendommen"). Vestsjællands Almene Boligselskab, Afdeling 200 under stiftelse, ("Boligorganisationen") ønsker at erhverve de almene boliger. Ejendommen ejes i dag af Staalhøjgaard ApS, der er et søsterselskab til Skovby Entreprise A/S, og det er en betingelse for Staalhøjgaard ApS' salg af Ejendommen til Boligorganisationen, at Skovby Entreprise A/S styrer og koordinerer gennemførelsen af Boligorganisationens byggeri som delegeret bygherre. Som anført indledningsvist indgår Ejendommen i et større område, der udvikles af Skovby Entreprise A/S, ligesom Boligorganisationens byggeri er en del af et større byggeforetagende, som omfatter opførelsen af forskellige boligtyper/byggeri. Det samlede byggeri i området nødvendiggør derfor et tæt samarbejde mellem Skovby Entreprise A/S og Boligorganisationen, og der skal samtidig etableres en række fællesanlæg såsom veje, grønne arealer og parkering. Det er ikke praktisk eller hensigtsmæssigt at gennemføre to separate byggesager, og Skovby Entreprise A/S og Boligorganisationen er derfor enige om, at sammenhængen i byggeprojektet indebærer, at en tæt koordinering af projekteringen og opførelsen af byggeprojektet er helt afgørende for byggeprojektets gennemførelse. Parterne ønsker derfor at indgå følgende indbyrdes afhængige aftaler om Boligorganisationens anskaffelse af de almene boliger: Skovby Entreprise A/S og Boligorganisationen indgår samtidig en samarbejdsaftale om opførelse af byggeriet samt en totalentrepriseaftale, som forpligter Skovby Entreprise A/S til som styringsentreprenør at opføre Boligorganisationens byggeri. Samtidig hermed indgår Staalhøjgaard ApS og Boligorganisationen en købsaftale, hvorved Boligorganisationen erhverver Ejendommen og de for opførelsen af Boligorganisationens byggeri nødvendige byggeretter.
Vorherige Bekanntmachung: 751714-2025
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 70120000 Kauf und Verkauf von Immobilien, 71530000 Beratung im Bauwesen
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Se afsnit 2.1.
Interne Kennung: LOT-0001