811497-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Elektrische Maschinen, Geräte, Ausstattung und Verbrauchsartikel; Beleuchtung – Genudbud - EU-udbud vedr. levering, installation og drift af ladepunkter til elbusser
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelGenudbud - EU-udbud vedr. levering, installation og drift af ladepunkter til elbusser
BeschreibungBAT (Bornholms Amts Trafikselskab) er i gang med at skifte de nuværende forssildrevne busser ud til elbusser, hvoraf en del allerede er indkøbt. Det forventes, at BAT vil have 20 elbusser i drift i Q2 2026. BAT og Bornholms Regionskommune (herefter ”BRK”) ønsker derfor at etablere et ladeanlæg med 20 ladepunkter til elbusserne. Selve indkøbet af elbusserne er ikke en del af nærværende udbud. Nærværende udbud er et genudbud og vedrører levering, installation og idriftsættelse af ladepunk-ter til opladning af elbusserne, samt levering og installation af belysning samt opsætning og installation af kameraovervågning. Derudover vedrører udbuddet alle nødvendige elarbejder mellem transformerstationer og Ladepunkterne, samt planlægning og udførelse af alle gravearbejder, som er nødvendige for Ladeanlægget, herunder etablering af heller mellem busladepladserne samt for-tov ved Ladeanlægget. Slutteligt vedrører udbuddet også drift og vedligehold af Ladepunkterne samt softwareløsning i en 4-årig periode efter aflevering af anlægget, med mulighed for forlængelse af to (2) gange ét (1) år. Ladeanlægget placeres på en grund på Industrivej 10, 3700 Rønne. Arealet er blevet forberedt til ladeanlægget kort tid før udbuddet, hvorfor eksisterende ortofotos ikke vil være retvisende i forhold til de forhold, som Leverandøren vil møde ved projektets opstart. Grunden, der i dag bruges af BAT som busterminal, vil under anlægsperioden fortsat fungere som busterminal, og den cen-trale busholdeplads, som kan ses på ortofotos, fjernes først, når Ladeanlægget står færdigt. Køre-arealet er grusbelagt, og dette skal fortsat være tilfældet i det færdige Ladeanlæg. I udbudsmaterialet anvendes både betegnelserne ”Leverandør” og ”Entreprenør”. Disse betegnelser er synonymer i nærværende materiale, og betegner den vindende tilbudsgiver, samt dennes underentreprenører, der indgås kontrakt med. Der henvises i øvrigt til definitionsliste i Kravspecifikationen. Det udbudte arbejde er mere detaljeret beskrevet i udbudsmaterialet.
Vorherige Bekanntmachung643049-2025
Interne Kennung611902
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 31000000 Elektrische Maschinen, Geräte, Ausstattung und Verbrauchsartikel; Beleuchtung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten, 31680000 Elektrische Bedarfsartikel und Zubehör, 31610000 Elektrische Ausrüstung für Motoren und Fahrzeuge, 31681500 Aufladegeräte, 45310000 Installation von elektrischen Leitungen
5. Los
LosLOT-0000
BeschreibungBAT (Bornholms Amts Trafikselskab) er i gang med at skifte de nuværende forssildrevne busser ud til elbusser, hvoraf en del allerede er indkøbt. Det forventes, at BAT vil have 20 elbusser i drift i Q2 2026. BAT og Bornholms Regionskommune (herefter ”BRK”) ønsker derfor at etablere et ladeanlæg med 20 ladepunkter til elbusserne. Selve indkøbet af elbusserne er ikke en del af nærværende udbud. Nærværende udbud er et genudbud og vedrører levering, installation og idriftsættelse af ladepunk-ter til opladning af elbusserne, samt levering og installation af belysning samt opsætning og installation af kameraovervågning. Derudover vedrører udbuddet alle nødvendige elarbejder mellem transformerstationer og Ladepunkterne, samt planlægning og udførelse af alle gravearbejder, som er nødvendige for Ladeanlægget, herunder etablering af heller mellem busladepladserne samt fortov ved Ladeanlægget. Slutteligt vedrører udbuddet også drift og vedligehold af Ladepunkterne samt softwareløsning i en 4-årig periode efter aflevering af anlægget, med mulighed for forlængelse af to (2) gange ét (1) år. Ladeanlægget placeres på en grund på Industrivej 10, 3700 Rønne. Arealet er blevet forberedt til ladeanlægget kort tid før udbuddet, hvorfor eksisterende ortofotos ikke vil være retvisende i forhold til de forhold, som Leverandøren vil møde ved projektets opstart. Grunden, der i dag bruges af BAT som busterminal, vil under anlægsperioden fortsat fungere som busterminal, og den cen-trale busholdeplads, som kan ses på ortofotos, fjernes først, når Ladeanlægget står færdigt. Kørearealet er grusbelagt, og dette skal fortsat være tilfældet i det færdige Ladeanlæg. I udbudsmaterialet anvendes både betegnelserne ”Leverandør” og ”Entreprenør”. Disse betegnelser er synonymer i nærværende materiale, og betegner den vindende tilbudsgiver, samt dennes underentreprenører, der indgås kontrakt med. Der henvises i øvrigt til definitionsliste i Kravspecifikationen. Det udbudte arbejde er mere detaljeret beskrevet i udbudsmaterialet.
Zusätzliche Art des AuftragsDienstleistungen
Optionen
Beschreibung der OptionenDer er mulighed for forlængelse af Drift og Service af to (2) gange ét (1) år.