2. Verfahren
Verfahren
Titel: Gillesager/Lindeager – helhedsplan 2022 - De røde blokke
Beschreibung: Bebyggelsen som projektet omhandler (de røde blokke) består af 2 boligblokke med stue, 1. sal og 2. sal, der i alt indeholder 47 boliger samt et erhvervslejemål med frisør. Boligerne i de røde blokke er fordelt på 1-, 3- og 4-værelses boliger. Adresserne er: Gillesager 274-280, 2605 Brøndby (blok 1) Lindeager 33-39, 2605 Brøndby (blok 2) Alle boliger har nye altaner/haver på blokkens vestside der fremstår lyse og indbydende. Bebyggelsen er omkranset af grønne udearealer med legepladser, borde/bænke samt en boldbane på en selvstændig matrikel. Afdelingen råder desuden over eget parkeringsområde. Helhedsplanen blev vedtaget ved en beboerafstemning i foråret 2022 og danner byggeprogram for renoveringen. Alle beboere skal genhuses i en periode under renoveringen. Gennemførelse af helhedsplanen indeholder overordnet følgende aktiviteter/bygningsdele: • Efterisolering af eksisterende gavle med nyt gavlmurværk inkl. fundament og forlængelse af tagkonstruktion mv. • Udskiftning af kælderdøre, kældervinduer og vinduer i facader • Udskiftning af døre og vinduer på altaner (altanpartier) • Udskiftning af entrédøre inkl. lysninger • Nedrivning og miljøsanering i alle boliger • Miljøsanering i kældre i forbindelse med installationsarbejder • Miljøsanering i tagrum • Forbedring af adgang til tagrum • Skimmelsvamprenovering af gavlvægge • Efterisolering af tagdæk og trappekerner i tagrum • Renovering af badeværelser i alle boliger • Udskiftning af køkkener i alle boliger • Etablering af nye trægulve i alle boliger • Forbedring af lydforhold i lejlighedsskel (forsatsvægge i opholdsrum) • Malerbehandling af trapperum • Ombygning af 1-værelses til 1,5-værelses med nyt køkken og bad • El-arbejder i køkken, bad og entré • Ny belysning i kældre (LED) • Ny mekanisk balanceret ventilation i alle boliger med aggregater placeret i tagrum • Udskiftning af vvs-installationer i alle boliger • Udskiftning af faldstammer • Udskiftning af vvs-installationer i kældre og varmecentralerne • Udskiftning af brugsvandsstikledning i blok 1 • Etablering af omfangsdræn omkring blokkene • Udskiftning af kloakledninger i terræn
Vorherige Bekanntmachung: 535257-2025
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som udbud med forhandling efter reglerne i udbudsloven §§ 61-66. Der forventes en forhandlingsrunde med mulighed for yderligere en. Udbudsprocessen består af følgende faser: 0. En prækvalifikationsfase 1. Tilbudsfase (indledende tilbud) 2. 1. forhandlingsrunde 3. Evt. 2. forhandlingsrunde 4. En endelig tilbudsfase og afgivelse af endeligt tilbud I prækvalifikationsfasen vil Bo-Vest udvælge mindst 4og op til 5 ansøgere. Prækvalifikationsfasen: Der henvises til udbudsbekendtgørelsen for oplysninger vedr. anmodning om prækvalifikation. Hvis en prækvalificeret virksomhed – i rimelig tid efter modtagelse af opfordringen til at afgive tilbud – alligevel ikke ønsker at afgive tilbud, forbeholder Bygherre sig ret til at invitere den næste konditionsmæssige ansøger på listen til at afgive tilbud sammen med de øvrige prækvalificerede virksomheder, såfremt dette findes nødvendigt under hensyn til konkurrencen. Bygherre vil i så fald vurdere behovet for en samtidig udsættelse af tilbudsfristen. Hvis Bo-Vest modtager konditionsmæssige ansøgninger fra mere end 3 egnede ansøgere, vil Bo-Vest begrænse antallet af ansøgere til 3. Bygherre forbeholder sig ret til at udvælge 4 ansøgere, hvis Bygherre vurderer, at det tilsammen giver Bygherre det bedst mulige konkurrencefelt. Udvælgelsen vil ske på baggrund af en samlet vurdering. I jo højere grad referencerne er sammenlignelige med den udbudte entreprise, desto mere relevant er referencerne vurderet. Referencerne vurderes ud fra omfang, karakter, entrepriseform og færdiggørelsesgrad som nedenstående: 1. Referencens omfang og karakter a.) I hvor høj grad referencerne minder om den udbudte opgave i forhold til entreprisesum og omfang. b.) I hvor høj grad referencerne minder om den udbudte opgave i forhold til arbejdets karakter og bebyggelsestype. c.) I hvor høj grad referencerne viser erfaring med arbejder i en beboet (almen) boligafdeling og med beboerhåndtering samt genhusning. 2. Referencens entrepriseform og færdiggørelsesgrad a) I hvor høj grad referencerne viser erfaring med udførelse af boligrenoveringsopgaver i hovedentreprise, hvor ansøgeren har haft rollen som hovedentreprenør. b) I hvor høj grad referencerne viser erfaring med udførelse af boligrenoveringsopgaver i anden entrepriseform, hvor ansøgeren har haft rollen som fag- eller totalentreprenør. c) Ligeledes vurderes referencernes færdiggørelsesgrad, hvor afsluttede referencer vil blive vurderet mere relevant end igangværende. Kriterierne a-f vægter lige, og bedømmelsen foretages samlet. Forhandlingsprocessen: Bygherre forventer at gennemføre forhandlingsprocessen som et forløb som beskrevet nedenfor. Det forventes, at der afholdes 1 forhandlingsrunde, hvori der gennemføres et forhandlingsmøde med hver tilbudsgiver. Bygherre forbeholder sig dog retten til at afholde yderligere forhandlingsmøder i en forhandlingsrunde og også til at gennemføre flere forhandlingsrunder, hvis dette viser sig nødvendigt eller formålstjenligt. Endvidere kan Bygherre vælge at gennemføre alle eventuelle forhandlingsrunder på flere forskellige måder, herunder som egentlige forhandlingsmøder, skriftlige forhandlinger samt videokonferencer. I givet fald vil Bygherre naturligvis orientere alle tilbudsgivere herom. Bygherre forbeholder sig også retten til at tildele kontrakten på baggrund af det indledende tilbud uden gennemførelse af forhandlinger, alternativt at tildele kontrakten på baggrund af det seneste modtagne tilbud (reviderede tilbud) uden gennemførelse af yderligere forhandlinger. Tildeling kan i begge tilfælde alene ske til et tilbud, som Bygherre ikke er forpligtet til at afvise som ukonditionsmæssigt. Alle tilbudsgivere der har afgivet et indledende tilbud inden for den fastsatte tidsfrist, indbydes til at deltage i forhandling, hvis forhandlingerne finder sted, og får mulighed for at aflevere et endeligt tilbud medmindre Bygherre benytter muligheden for at foretage reduktion ved evt. ønske om flere forhandlingsmøder. I tilfælde af at der afholdes mere end én forhandlingsrunde vil Bygherre, hvis det vurderes hensigtsmæssigt i forhold til dels at minimere transaktionsomkostninger for såvel tilbudsgiverne som Bygherre og dels i forhold til at sikre fortsat tilstrækkelig konkurrence, foretage reduktion af antallet af tilbudsgivere under forhandlingsforløbet. (såkaldt shortlisting). Reduktionen/shortlistingen vil kunne finde sted efter 1. forhandlingsmøde og efter afgivelsen af et reviderede tilbud (tilbudsafgivelse nr. 2). Reduktion vil i givet fald ske på baggrund af et afgivet skriftligt tilbud og i henhold til de angivne tildelingskriterier. Såfremt forhandlingsprocessen måtte udvikle sig til at indebære yderligere forhandlingsrunder, vil en sådan udskillelse kunne foretages efter yderligere, reviderede tilbud (tilbudsafgivelse nr. 2, nr. 3, etc.) frem mod Bygherres anmodning om fremsendelse af endeligt tilbud. For fuldstændighedens skyld bemærker Bygherre, at det således er forventningen, at Tilbudsgiverne skal aflevere et indledende tilbud, gennemføre en forhandling og aflevere et endeligt tilbud. Men Bygherre har altså ret til og mulighed for at gennemføre flere møder i en forhandlingsrunde, gennemføre flere forhandlingsrunder og til at 'springe forhandlingen over'. Tilsvarende har Bygherre også mulighed for at anmode om supplerende afleveringer (f.eks. uddybning af forhold, mellemregninger, tegning etc.) som led i forhandlingerne, såfremt det viser sig relevant eller nødvendigt. Alle sådanne forhold vil blive klart kommunikeret og gennemført under iagttagelse af de udbudsretlige principper. De følgende afsnit beskriver Bygherres forventede forhandlingsproces, der således vil være relevant, hvis ikke kontrakten tildeles efter det indledende tilbud. Formålet med forhandlingen er at sikre, at de endelige tilbud bedst muligt opfylder Bygherres behov og krav i udbudsmaterialet, at understøtte en effektiv og god konkurrence samt hindre misforståelser. Forhand
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45210000 Bauleistungen im Hochbau, 45111100 Abbrucharbeiten, 45430000 Bodenbelags- und Wandverkleidungsarbeiten, 45320000 Abdichtungs- und Dämmarbeiten, 45421130 Einbau von Türen und Fenstern, 45211310 Bau von Badezimmern, 45212500 Umbau von Küchen oder Restaurants, 45310000 Installation von elektrischen Leitungen
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Der henvises til beskrivelsen i pkt. 2.1. Procedure.