2. Verfahren
Verfahren
Titel: Renovering af Ringkøbing Renseanlæg
Beschreibung: Ringkøbing-Skjern Forsyning ønsker at ændre driften af Ringkøbing Renseanlæg således, at anlægget fungerer uden rådnetank. Anlægget skal i fremtiden bestå af en mekanisk behandlingsdel (rensetrin 1), biologisk behandlingsdel (rensetrin 2) og eventuelt et poleringstrin (rensetrin 3). Derudover skal renseanlægget forberedes for det 4. rensetrin (fjernelse af miljøfremmede stoffer). Opgaven udbydes som et funktionsudbud, hvor totalentreprenøren skal projektere, dimensionere og designe løsningen for det fremtidige anlæg på baggrund af nærværende udbudsmateriale. Der henvises i øvrigt til det offentliggjorte udbudsmateriale og kontraktgrundlag.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45232420 Bauarbeiten für Abwasserbeseitigungsanlagen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45252000 Bauarbeiten für Klär-, Reinigungs- und Müllverbrennungsanlagen, 45232421 Abwasserbehandlungsanlage, 45232422 Schlammbehandlungsanlagen, 45232423 Bau von Abwasserpumpstationen, 45232424 Bau von Abwasserausmündungsstellen
5. Los
Los: LOT-0001
Optionen:
Beschreibung der Optionen: OPTION: 5 stk. sugespidsanlæg til grundvandssænkning (min. kapacitet 50-70 m3/h, til 25 spidser) inkl. drift i 6 måneder og eventuelle flytninger. OPTION: 3 stk. filterboringer til 12 meters dybde inkl. drift i 6 måneder