812932-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Wartung von Straßenbeleuchtungen – Drift og vedligehold af vejbelysning for Furesø Kommune
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelDrift og vedligehold af vejbelysning for Furesø Kommune
BeschreibungFuresø Kommune ønsker at udbyde drift og vedligeholdelse af Kommunens vejbelysningsanlæg. Det drejer sig om kommunale veje og private fællesveje. I alt ca. 11.350 lyspunkter. Beskrivelse af anlægget kan findes i Bilag 1, og en GIS baseret anlægsdatabase kan findes i Bilag 8. Drifts- og vedligeholdelses kontrakten løber fra 15. marts 2026 til 30. september 2029, hvilket er 3 år og 6½ måneder. Ud over driftsperioden har Kommunen en option på forlængelse af kontrakten, 2 gange af 1 år, første fra 1. oktober 2029 til 30. september 2030, og anden gang fra 1. oktober 2030 til 30. september 2031. Det er kommunens intention at anlægget skal bringes i en stand, så man efterfølgende kan opnå en normal drift af anlægget. Det vil kræve at der skiftes fortrinsvis kabler men også master. Det forventes at ca. 1,9 mio. kr. årligt bruges på installationsprojekter (bygge og anlæg/vedligehold), samlet 6,7 mio. kr. og 1 mio. kr. årligt bruges på drift i kontraktperioden, samlet 3,6 mio. kr.
Interne Kennung614640
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50232100 Wartung von Straßenbeleuchtungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45316110 Installation von Straßenbeleuchtungsanlagen
5. Los
LosLOT-0000