See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Anskaffelse af fire militære havmiljø- og minelægningsfartøjer
Beschreibung: FMI har behov for at anskaffe fire militære havmiljø- og minelægningsfartøjer fra en national leverandør, heraf tre fartøjer med OILREC-kapacitet og et fartøj med CHEMREC-kapacitet. Væsentlige nationale sikkerhedsinteresser tilsiger, at Danmark i tilfælde af krig/kriser, skal have en national leverandør med kompetencer angående design, konstruktion og evt. opgradering af sådanne militære fartøjer i Danmark for at være uafhængig af udenlandske leverandører. FMI agter på den baggrund at tildele kontrakten til en national leverandør. FMI har gennemført en markedsundersøgelse, der viste, at Orlogsskibe Danmark K/S er den eneste nationale enhed, der som totalleverandør kan levere de pågældende fartøjer i overensstemmelse med Forsvarets behov og samtidig opfylde den kritiske tidsplan. På den baggrund optog FMI forhandlinger med Orlogsskibe Danmark K/S om anskaffelse af fire militære havmiljø- og minelægningsfartøjer. FMI har derfor til hensigt at indgå aftale med Orlogsskibe Danmark K/S om anskaffelse af fire militære havmiljø- og minelægningsfartøjer, forudsat at forhandlingerne fører til et tilfredsstillende resultat, og at der opnås bevilling. På nuværende tidspunkt er kontrakten ikke tildelt virksomheden. Den "dato for beslutningen om valg af vinder", der er angivet i afsnittet "Kontrakter" er datoen for beslutningen om at offentliggøre denne bekendtgørelse om hensigten om at tildele kontrakten til Orlogsskibe Danmark K/S og ikke datoen for kontraktens indgåelse. Varigheden er angivet som "ubegrænset" i afsnittet "Varighed", fordi kontrakten forbliver i kraft, indtil alle leverancer er afsluttet. Den værdi, der er angivet i afsnittet “Udbudsdetaljer”, er udtryk for et skøn, da anskaffelsens værdi på nuværende tidspunkt ikke er endeligt afklaret. Den afspejler således ikke den endelige kontraktværdi og udgør heller ikke en forpligtelse for FMI til at indkøbe varer eller tjenesteydelser svarende til dette beløb. Det er FMI's vurdering, at kontrakten kan tildeles – uden et udbudsforløb – på baggrund af væsentlige sikkerhedsinteresser i henhold til artikel 346, litra b, i Traktaten om Den Europæiske Unions Funktionsmåde (TEUF).
Interne Kennung: 4038464
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34500000 Schiffe und Boote
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34513600 Schiffe zur Überwachung der Meeresverschmutzung, 35500000 Kriegsschiffe und zugehörige Teile, 35521000 Rumpf und mechanische Ersatzteile für Kriegsschiffe, 35521100 Maschinen und Maschinenteile für Kriegsschiffe, 75221000 Militärische Verteidigung
5. Los
Los: LOT-0000
Menge: 4 Stück